Wydanie nr 178/2019, Czwartek 27.06.2019
imieniny: pokaż (3 imiona)Włodzisław, Cyryl, Bożydar
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Spacer z przewodnikiem po Ostaszewie” Relacja wideo - 20.08.2016

„Spacer z przewodnikiem po Ostaszewie” Relacja wideo - 20.08.2016 fot. Edyta Kozakiewicz
W sobotę, 20.08.2016 r. odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Tym razem sympatycy Żuław wybrali się w odkrywczą podróż po Ostaszewie. Przybyłych gości przywitał wójt Gminy Ostaszewo, Pan Michał Chrząszcz. Szlakiem największych atrakcji wsi poprowadziła uczestników Przewodniczka, Anna Krokosz, Na trasie wycieczki znalazły się ruiny kościoła katolickiego oraz dawny kościół ewangelicki, gdzie turyści szukali starego nagrobka w kształcie książki. Największym powodzeniem cieszyły się liczne żuławskie domy, bogate w detale takie jak laubzekiny czy malowane okiennice. Przewodniczka przybliżyła historię Ostaszewa, wspominała o lokalizacji nieistniejących obiektów, jak wiatrak czy peron kolei wąskotorowej. Andrzej Przedcieczyński, sołtys Piaskowca, przedstawił eksponaty zgromadzone w Izbie Historii i Tradycji Gminy Ostaszewo oraz przygotował biesiadę żuławską. Spacer po Ostaszewie zakończyła biesiada żuławska w Piaskowcu. Tu na uczestników czekały pyszne dania i ciasta przygotowane przez Koło Gospodyń z Piaskowca.

Do spotkań, które zapadną w pamięci zaliczyć należy rozmowę z Panią Wiesławą Rajczewską właścicielką domu pod klonem. Pani Wiesława to pasjonatka Żuław oraz rękodzieła (Pani Rajczewska oraz jej córki mają talent, który widoczny jest w licznych ozdobach rozmieszczonych w domu i w ogrodzie) - relacjonuje Marta Antonina Łobocka prezes Stowarzyszenia Kochamy Żuławy.

Kolejne spotkanie odbyło się w domu Państwa Lidii Kulewicz i Stanisława Liedtke, gdzie na turystów czekała wnuczka właścicieli. Tu uczestnicy mogli zajrzeć do wnętrza starego domostwa, podziwiając pasję do historii regionu, przejawiającą się między innymi w licznych pamiątkach, wycinkach ze starych gazet, obrazach prezentujących stare panoramy Żuław czy Gdańska.

Najbardziej charyzmatyczną postacią na spacerze był Pan Andrzej Przedcieczyński, sołtys Piaskowca, który nie tylko zaprezentował uczestnikom swój dom, ale też przedstawił eksponaty zgromadzone w Izbie Historii i Tradycji Gminy Ostaszewo oraz przygotował biesiadę żuławską - dodaje.

 

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Kochamy Żuławy", Sołectwo Piaskowiec, Sołeckie Koło Gospodyń w Piaskowcu, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Ostaszewo "Nowa Gmina", Gdkis Ostaszewo.

 

Autorem zdjęć jest Arkadiusz Kuźmiński, Chosse-Fotografia

 

 

Zobacz wideo.

 

 

Edyta Kozakiewicz

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.