Wydanie nr 141/2018, Poniedziałek 21.05.2018
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy w Malborku
Malborskie Światłowody ULTRA SZYBKI I N T E R N E T - zamów
Malborskie Światłowody

Co zrobić, by nie paść ofiarą świątecznego kieszonkowca? Uważaj na zakupach! - 14.12.2016

Co zrobić, by nie paść ofiarą świątecznego kieszonkowca? Uważaj na zakupach! - 14.12.2016 fot. policja.pl
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Coraz więcej osób decyduje się kupić wymarzone podarunki przez Internet. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Do sztumskich policjantów coraz częściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów w sieci. Mundurowi radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych oraz kieszonkowców.

Każdego roku przed świętami rośnie liczba kradzieży oraz oszustw. Niestety, w tym okresie złodzieje zbierają żniwo, bo oddając się szaleństwu przedświątecznych zakupów tracimy z oczu swoje cenne torebki, saszetki, plecaki.

 

Pilnujmy swoich rzeczy

Kradzieże kieszonkowe stają się coraz większą plagą na targowiskach oraz w dużych sklepach. Jak pokazuje życie, w tych miejscach panuje duży tłok, który jest rajem dla złodziei. Warto więc zadbać o swój bagaż i patrzeć, co dzieje się wokół nas.

 

Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc zakupy przez Internet pamiętajmy jednak o ostrożności. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Do sztumskich policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów internetowych. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali zamówionego towaru. Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować go, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź e-maile.

 

 

Tylko sprawdzeni sprzedawcy

Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy nie można osobiście odebrać zakupionego towaru.

 

Sztumscy policjanci radzą, na co zwrócić szczególną uwagę podczas świątecznych zakupów żeby nie paść ofiarą złodziei. Wybierając się na zakupy trzeba stosować się do kilku podstawowych zasad. Należy szczególną uwagę zwrócić na dokumenty i portfel. Należy je przechowywać w wewnętrznych kieszeniach. Nie zaszkodzi też, co jakiś czas sprawdzać, czy są na swoim miejscu.

 

 

Nie afiszuj się z cennym rzeczami

Aczkolwiek nie można robić tego w sposób ostentacyjny, by nie wysyłać sygnałów złodziejom, gdzie ukrywamy coś cennego! Kobiece torebki powinno się trzymać w ręku lub przed sobą. Żeby nie paść ofiarą kradzieży telefonu komórkowego należy unikać używania go na ulicach, w parkach, w sklepie. Pamiętaj, że możesz być przez przestępcę obserwowany dłuższy czas! Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydują się działać pojedynczo.

 

W centrach handlowych i na targowiskach panują dla nich wymarzone warunki. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie „robotę”.

mł. asp. KAROLINA GASTOŁ - ZAWICKA, RZECZNIK PRASOWY KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W SZTUMIE

Wawrzyniec Mocny

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.