Wydanie nr 141/2018, Poniedziałek 21.05.2018
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy w Malborku
Malborskie Światłowody ULTRA SZYBKI I N T E R N E T - zamów
Malborskie Światłowody


Sztutowo. Dzieje Sztutowa do 1920 roku. Zaproszenie na spotkania promocyjne - 14.01.2017

Nowa książka o historii Sztutowa - „Dzieje Sztutowa do 1920 roku” Johna Muhla w nowej polskiej edycji i redakcji naukowej – zaproszenie na spotkania promocyjne. Prezentacje odbędą się 14 stycznia w Sztutowie oraz 04 lutego 2017 roku w Kątach Rybackich.

 

 

W końcu 2016 roku z inicjatywy i nakładem Muzeum Stutthof w Sztutowie na rynku księgarskim ukazała się polska edycja wydanej w latach dwudziestych XX wieku syntezy historii majątku i miejscowości Stutthof na Mierzei Wiślanej. Tłumaczem i redaktorem naukowym wydania polskiego jest dr Radosław Biskup, pracownik Zakładu Historii Krajów Bałtyckich UMK w Toruniu. To podstawowa i pełna ciekawych informacji książka z historią miejscowości i jej mieszkańców w czasach krzyżackich (do 1466), Królestwa Polskiego (do 1793) oraz Królestwa Prus i Cesarstwa Niemieckiego (do 1920).

 

Dzieje Sztutowa do 1920 roku pióra Johna Muhla to ukazany z fotograficzną dokładnością portret ważnej historycznie żuławskiej wsi, jej okolicy, tradycji i historii. Portret świata, który już dawno bezpowrotnie odszedł w przeszłość. Świata zmienionego politycznie, gospodarczo i społecznie, świata przesłoniętego przez kataklizmy wojen i osobistych dramatów. To jednak zaskakująco aktualna opowieść o ludziach – ich pragnieniach, namiętnościach, codziennej pracy. To opowieść o życiu i długim trwaniu, dzieje ludzi takich jak my…

 

Pierwsze polskie wydanie pracy Johna Muhla o historii Sztutowa z 1928 roku zostało znacznie wzbogacone o materiał ilustracyjny oraz aparat naukowy. Ta praca oraz kilka wydanych ostatnio przez Muzeum Stutthof opracowań poświęconych historii regionu sprawiają, że wiele spośród tego, co nas otacza, łatwiej zrozumieć. Zapraszamy w podróż do świata, który nie istnieje i ludzi, którzy choć dalecy, wcale nie wydają się aż tak bardzo obcy.

 

John Muhl, Dzieje Sztutowa do 1920, tłumaczenie i redakcja naukowa Radosław Biskup, Sztutowo 2016, ss. 240. ISBN 978-83-940883-4-8, cena: 30 pln.

 

Książka do nabycia za pośrednictwem księgarni na stronie www.stutthof.org oraz na spotkaniach promocyjnych w regionie.

Edyta Kozakiewicz

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.