Wydanie nr 52/2018, Środa 21.02.2018
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl

Światłowód Superszybki Internet w Malborku

Woj. Pomorskie wolne od smogu. Dopuszczalne normy zanieczyszczeń zachowane – 09.01.2017

Woj. Pomorskie wolne od smogu. Dopuszczalne normy zanieczyszczeń zachowane – 09.01.2017 fot. WIOŚ w Gdańsku
W ostatnich dniach w wielu dużych miastach Polski odnotowano bardzo wysokie poziomy zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłu zawieszonego PM10. Duży wpływ na taki stan powietrza mają panujące warunki atmosferyczne, tj. niska temperatura oraz bardzo małe prędkości wiatru. Jednak w Pomorskiem nie zostały przekroczone dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń powietrza.

W chłodniejsze dni zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło, natomiast spalanie paliw stałych jest głównym źródłem emisji pyłu PM10 do powietrza.

 

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, rekordowo niskie temperatury tej zimy w miniony weekend oraz bezwietrzna pogoda sprzyjały kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu. Na obszarze województwa pomorskiego nie odnotowano w ostatnich dniach przekroczeń poziomów dopuszczalnych - indeksy jakości powietrza wykazują, że w województwie pomorskim, w tym także w dużych miastach - możemy jak dotąd oddychać spokojnie.

 

Aktualne dane dotyczące jakości powietrza w województwie można śledzić na stronie internetowej (http://airpomerania.pl) oraz na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current), a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. „Jakość powietrza w Polsce”.

 

PM10 czyli pył zawieszony to główny czynnik zanieczyszczeń powietrza. Dostaje się do atmosfery w wyniku spalania odpadów, ale też w procesie zużywania się dróg asfaltowych. W woj. pomorskim największe stężenie tego niebezpiecznego związku odnotowano w Wejherowie – 159 ug/m3. Pył jest niewidoczny, ale bardzo łatwo przedostaje się do płuc, powodując trudności z oddychaniem i liczne schorzenia górnych dróg oddechowych.

 

Sam smog jest charakterystyczny dla dużych aglomeracji w woj. pomorskim, niekiedy takie problemy uwidaczniają się w Trójmieście.  

Wawrzyniec Mocny

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.