Wydanie nr 116/2018, Czwartek 26.04.2018
imieniny: pokaż (6 imion)Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena, Artemon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl

Od nowego roku wycinka drzew bez pozwolenia - 10.01.2017

Od nowego roku wycinka drzew bez pozwolenia - 10.01.2017 fot. pixabay
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody to prawdziwa rewolucja. Sejm uchwalił nowe zasady wycinki drzew i krzewów. Na prywatnej posesji będziemy mogli sami podejmować decyzję o wycince. Nie będziemy potrzebować na to zezwolenia, jak do tej pory, chyba że, ich usunięcie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z dniem 1 stycznia 2017 r. zniesiony został obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew z terenu prywatnej posesji.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą*.

W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) przekroczył 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego, natomiast w przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów nie mogą przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów.

*Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest działalnością gospodarczą, ale zasadność naliczenia opłat zależy od celu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów – co do zasady zatem wydaje się, że brak jest podstaw by uznać w sposób generalny, że rolnicy są zwolnieni z opłat np. za wycięcie olch z łąki ale należy mieć na względzie cel (przyczynę) wycinki i jej związek z działalnością rolniczą (WSA we Wrocławiu w wyroku z 25.04.2012 r., III SA/Wr 66/12)

 

Edyta Kozakiewicz

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.