Wydanie nr 116/2024, Czwartek 25.04.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Komunikat o zagrożeniu upraw roślin - rzepak ozimy - 24.05.2017

Nowy Dwór Gdański. Komunikat o zagrożeniu upraw roślin - rzepak ozimy… fot. https://pixabay.com
Na plantacjach rzepaku ozimego stwierdzono pojaw chrząszczy chowacza podobnika. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania chowacza podobnika należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji na plantacjach.
Województwo: Pomorskie
Powiat:  Nowy Dwór Gdański
Agrofag: Chowacz podobnik
Roślina: Rzepak ozimy
Data publikacji komunikatu: 24.05.2017r.
 
Chrząszcze przelatują na pola rzepaku wiosną w okresie tworzenia się pąków kwiatowych, gdy temperatura osiągnie około 13oC. Chowacz podobnik na roślinach rzepaku powoduje bezpośrednie szkody w postaci niszczenia zawiązków nasion w łuszczynie. Szkody pośrednie powodowane przez chowacza podobnika polegają na ułatwieniu zaatakowania rzepaku przez pryszczarka kapustnika. Ponadto uszkodzone łuszczyny porażane są przez szarą pleśń i czerń krzyżowych.
 
Stwierdzenie na plantacji w fazie przed kwitnieniem średnio 1 chrząszcza na 1 roślinie w trakcie kwitnienia:
w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 1 roślinie w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 2 roślinach lub na przełomie kwietnia i maja 4 chrząszczy na 25 roślinach, lub odłowienie w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu 100 osobników stanowi wskazanie do wykonania zabiegu zwalczającego przy użyciu środków ochrony roślin. Zabieg taki wykonuje się w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych.
 
Ograniczyć występowanie szkodnika można także poprzez stosowanie:
- prawidłowej agrotechniki,
- izolacji przestrzennej od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych,
- wysiew odmian późno zakwitających,
 
Środki ochrony roślin:
- Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
1)      Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga - 
2)      Etykiety stosowania środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem 
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - 
 
Uwagi:
 
Z dniem 1 stycznia 2014 r. wszedł w życie obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. 
Szczegóły na stronie:
 
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
1)      Środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania.
2)      Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
3)      Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
4)      Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
 
Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.
 
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.