Wydanie nr 81/2018, Czwartek 22.03.2018
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Bogusław, August, Kazimierz, Katarzyna, Godzisław, Baldwin, Baldwina, Bazyli
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl


Oficjalne przejęcie zamku sztumskiego przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Wiceminister Jarosław Sellin: 800 tys. zł rocznie na rozwój zabytku – 07.01.2018

Oficjalne przejęcie zamku sztumskiego przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Wiceminister Jarosław Sellin: 800 tys. zł rocznie na rozwój zabytku – 07.01.2018 fot. W. Mocny
W ostatnią niedzielę miało miejsce historyczne wydarzenie. Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oficjalnie przyjął na ręce Skarbu Państwa zamek w Sztumie. Sztumska warownia w postaci Muzeum Zamkowego w Malborku zyskała solidnego, wiarygodnego gospodarza, który nie tylko zagwarantuje rozwój zabytku, ale także przyczyni się do rozwinięcia oferty turystycznej Żuław i Powiśla m.in. poprzez utworzenie szlaku zamkowego Malbork – Sztum – Kwidzyn.

Nowy dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku już zapowiedział pomysł stworzenia specjalnego, wspólnego biletu do trzech zamków w tych miejscowościach.Uroczystość w Sztumie była jednak po to, by docenić wkład wszystkich stron zaangażowanych w pomysł przekazania sztumskiego zabytku na rzecz Skarbu Państwa. A podziękowaniem była największa od lat, wspaniała inscenizacja historyczna przedstawiająca historię Ziemi Sztumskiej od biskupa Chrystiana po rozbiory.

Http://Www.Autoczescionline24.pl

 

Swoim rycerzom przyglądali się król Polski Kazimierz Jagiellończyk (Arkadiusz Dzikowski) oraz sam wielki mistrz krzyżacki Jarosław Struczyński, zanany odtwórca historii z Gniewu.Nie byłoby tego przejęcia bez zwrócenia uwagi na problem braku gospodarza zamku sztumskiego wiceministrowi J. Sellinowi przez działaczy lokalnego PiS, którzy w niedzielę dziękowali ministrowi za, to że udało się ten pomysł wcielić w życie. Jednak bez szerokiego poparcia i otwartości burmistrza Sztumu Leszka Tabora i Rady Miejskiej z pewnością nie doszłoby do tak szybkiego zrealizowania procedury przekazania zamku – pamiętamy przecież uchwałę przekazującą Skarbowi Państwa zamek w darowiźnie.

 

 

Formalnie muzeum w Malborku jest właścicielem zamku w Sztumie od końca listopada, kiedy to podpisano akt notarialny, o czym informował nas burmistrz Leszek Tabor.Sam minister Jarosław Sellin zapowiedział doposażanie zamku w Sztumie coroczną stałą kwotą. Oprócz tego rząd zamierza przyznawać dotacje celowe na konkretne projekty muzealników.Nowy Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda zapowiedział szereg prac na terenie zabytku, jak również akcję zbierania artefaktów dotyczących przeszłości Sztumu i Dolnego Powiśla.

 

Wawrzyniec Mocny

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
sztumiak
sztumiak 09.01.2018, 10:24
W końcu ktoś zajmie się naszym zamkiem i nie będzie to spółdzielnia, firma krzak, ani tańc-buda.