Wydanie nr 109/2019, Piątek 19.04.2019
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uczczenie 100- lecia odzyskania niepodległości - żołnierze WOT przebiegli 1000 kilometrów.

Uczczenie 100- lecia odzyskania niepodległości - żołnierze WOT przebiegli 1000 kilometrów. fot. WOT
SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI – Wojska Obrony Terytorialnej udziałem w biegu uczciły Święto Wojska Polskiego wpisujące się w tym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości. Sztafeta odbywała się nieprzerwanie przez całą dobę, biegacze pokonywali trasę ponad 1000 km.

Wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego ogłosił w Wiśle start ogólnopolskiej „Sztafety 100-lecia niepodległości”. Bierze w niej udział blisko 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej.  W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Sztafeta odbywała się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami biegu są żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

 

- W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła

 

11 sierpnia (sobota) o godz. 14.30 ze źródeł Wisły (okolice jez. Czerniańskiego) w kierunku stolicy wystartowali pierwsi zawodnicy ze składu grupy zadaniowej ŹRÓDŁO, którą tworzy 78 biegaczy. Zespół ten ma do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

W Wiśle oprócz żołnierzy i pracowników WOT w tak zwanym „odcinku specjalnym” udział wzięli zaproszeni goście. Po pokonaniu około 7 kilometrów biegacze  zatrzymali się przed pomnikiem „Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny” przy ul. Marii Konopnickiej. Tam dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas wraz z delegacją złożył kwiaty i oddał hołd poległym.   

„Śląski” odcinek sztafety liczył 107 kilometrów. Zostanie on pokonany w jedenastu zmianach, po czym ok. godz. 2:00 (12 sierpnia br.) na moście w Oświęcimiu sztafeta wbiegnie na teren małopolski.

12 sierpnia (niedziela) o godz. 8.00 z ujścia Wisły w miejscowości Świbno, w kierunku stolicy wystartowali pierwsi zawodnicy ze składu grupy zadaniowej UJŚCIE, którą tworzyło 54 biegaczy. Zespół ten miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

- Przedwczoraj, o godzinie ósmej wystartowało 14 biegaczy. Pierwszy etap wynosił 10 km, a pierwsza zmiana miała miejsce za Kiezmarkiem. Biegliśmy w sumie 120 km do granic naszego Stałego Rejonu Odpowiedzialności. W Grudziądzu przekazaliśmy sztafetę kolegom z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród naszych biegaczy nie brakuje medalistów i maratończyków, żołnierzy WOT i pracowników resortu obrony narodowej, dla których ta forma aktywności fizycznej jest życiową pasją. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda nam się, przynajmniej w jakimś stopniu, zaszczepić w innych prowadzenie zdrowego stylu życia, który, jak wiemy, odgrywa istotną rolę dla naszego codziennego, prawidłowego funkcjonowania.    

 – mówił  kmdr ppor. Dariusz Demski z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Sztafeta odbywała się nieprzerwanie przez całą dobę, biegacze pokonywali trasę po dwóch i są prowadzeni przez przewodników na rowerach. Zmiany zaplanowano co 10 km, a tempo biegu nie może być wyższe niż 7 min/km.

Sztafeta zakończy się w przededniu Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Metą sztafety będą błonia Stadionu PGE Narodowy, gdzie ostatni zawodnicy sztafety z północy i południa spotkają się w dniu 14 sierpnia (godz. 16.00).

Uroczysty finał biegu z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, biegaczy oraz personelu zabezpieczającego odbędzie się o godz. 17.00 przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa, ul. Matejki 1/5). Trasę pomiędzy stadionem, a pomnikiem, w biało – czerwonym peletonie pokonają wspólnie wszyscy biegacze sztafety z grup ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

 

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. Patronatu medialnego udzieliły: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Info, TV Republika, oraz portale polska-zbrojna.pl i magazynbieganie.pl. Partnerem sztafety jest Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Uczestnicy sztafety ubrani byli w białe i czerwone koszulki ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupę WB.

 

Info – prass Maciej Szalbierz

Robert Bychowski
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
das
das 16.08.2018, 11:11
Po co? Czy przez to będziemy silniejsi czy mądrzejsi a może bardziej sławni na świecie? To lepiej jakby oddali krew.