Wydanie nr 141/2019, Wtorek 21.05.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Promocja kwartalnika "Prowincja" w Sztumie

Promocja kwartalnika fot. Facebook wydarzenie: Promocja kwartalnika

Piotr Napiwodzki zaprasza na dalszy ciąg opowieści o sztumskich losach Wilhelma z Modeny, przenosząc na teren Powiśla klimat wielkich debat filozoficznych. Profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o tragedii, nie tylko greckiej, smartfonowych uzależnieniach i wadach wymowy, a Andrzej Kasperek kontynuuje swoją opowieść o twórczości Andrzeja Wajdy.

Jacek Schirmer w kolejnym odcinku opisuję dzieje polskich rodów ziemiańskich na Powiślu, a profesor Janusz Jasiński z Olsztyna odkrywa nieznane losy jednego z największych filozofów europejskich Immanuela Kanta i jego pobyt w niedalekim Jarnołtowie, gdzie uczony był nauczycielem w wiejskiej szkole. Andrzej Lubiński przybliża sylwetki dyplomatów polskich rodem z ziemi sztumskiej, a Grażyna Nawrolska, na podstawie swoich badań archeologicznych odkrywa historię piwa.

Spory zestaw cennych wiadomości o Waplewie: Adam Langowski o związkach papieża Piusa IX z rodziną Sierakowskich, a Janusz Ryszkowski snuje opowieść ze stacyjki w Mleczewie, tym razem z Adamem Asnykiem w tle. Bogumił Wiśniewski wraca do tematu plebiscytów na Powiślu, a Wiesław Olszewski do czasów wojennych w Nowym Dworze Gdańskim.

Andrzej Kasperek jak zwykle ciekawie o Żuławach, tym razem o wyjątkowej rodzinie Wiśniewskich, ratującej kolejny pomennonicki zabytek, a Teodor Sejka o niepozornej Postolińskiej Strudze.

Niezwykle bogato tym razem w relacjach z prowincji nieco odległych. Obieżyświat i praktyk idei Krzysztof Czyżewski z Sejn wiedzie nas od Nowego Jorku, poprzez Bolonię, Wągrowiec, Kadzidło, Niepołomice z powrotem do Sejn. Na naszych łamach debiutuje były dziennikarz i publicysta TVP Gdańsk Paweł Zbierski, emigracyjnym „Dziennikiem katalońskim”. Ewelina Dysko z kolei, poetka z Ryjewa, z pasją opowiada o Festiwalu Literackim w Budzie Ruskiej.

Alicja Łukawska z Malborka kontynuuje cykl wspomnieniowy, tym razem swojej cioci Genowefy Burek z Żuław, a Stanisława Wojciechowska-Soja odkrywa prawdziwe losy swego ojca.

W muzyczną podróż jak zwykle zaprasza Wacław Bielecki i to dość rozległą, od Wrocławia, przez Żelazową Wolę i Warszawę, po Kwidzyn, Waplewo i Sztum. O swoich muzycznych pasjach i nowej płycie opowiada Piotr Podlewski, a Dorota Maluchnik o ulicznych teatrach w Sztumie.

W „Galerii Prowincji” Rafał Cybulski po raz kolejny opowiada o wyjątkowym miejscu jakim jest mała podprabucka wioska Rodowo, gdzie od wielu lat spotykają się artyści z całej Polski, by swoje wizje wprowadzać w lokalną przestrzeń publiczną. No i w końcu unikatowe zdjęcia Michała Majewskiego z cyklu „Magiczna Prowincja”. Tym razem Kamieniec Suski.

Zapraszamy 22.09.2018 r. do Sztumskiego Centrum Kultury, ul. Reja 13 od godziny 18.00

 

 

 

 

 

 

 

Info i foto: Facebook Wydarzenie: Promocja kwartalnika "Prowincja"

 

Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.