Wydanie nr 141/2019, Wtorek 21.05.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sezon grzewczy już niebawem. Przeczytaj apel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim

Sezon grzewczy już niebawem. Przeczytaj apel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim fot. http://www.kppspndg.pl
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim apeluje o rozwagę i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas obsługi różnego rodzaju urządzeń grzewczych.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy bezwzględnie dokonać przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
 
Czynności te przeprowadzają kominiarze, w przypadku przewodów kominowych, a także specjalistyczne serwisy w przypadku instalacji gazowych, kotłów opalanych paliwem stałym, olejem opałowym i gazem.
 
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w dużym stopniu zmniejsza ilość zdarzeń, których bezpośrednią przyczyną powstania jest niesprawność instalacji i urządzeń grzewczych, nie spełniających podstawowych parametrów bezpiecznej pracy.
 
Państwowa Straż Pożarna z nadejściem sezonu grzewczego corocznie notuje dużą liczbę pożarów, których przyczyną jest nieostrożność i brak zachowania zasad bezpieczeństwa pożarowego. Notuje się także większą ilość zatruć tlenkiem węgla (czadem), który jest niewyczuwalny dla człowieka (bezwonny i bezbarwny), natomiast stwarza dla niego zagrożenie utraty zdrowia i życia.
 
 
 
Aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe eksploatowanych pomieszczeń:
 
 
 
- Nie dogrzewaj pomieszczeń kuchenką gazową, ponieważ długotrwałe palenie się gazu powoduje ubytek tlenu w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla (CO), który jest silnie trujący. Jeżeli przewody wentylacyjne nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza może dojść nawet do zatruć śmiertelnych.
 
- Nie zatykaj przewodów wentylacyjnych - w prawidłowo działających urządzeniach gazowych, w przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza, następuje niezupełne spalanie gazu i może powstać trujący, niewyczuwalny tlenek węgla (CO).
 
- W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego usuwaj zanieczyszczenia z przewodów dymowych, spalinowych oraz przewodów wentylacyjnych w celu zapewnienia ich odpowiedniej drożności. Zaniedbania tych czynności często są przyczyną zapalenia się zalegających tam zanieczyszczeń (głównie sadzy), a także śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody.
 
- Pamiętaj, że butle gazowe w kuchni należy umieszczać w odległości, co najmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło np. piece, grzejniki (z wyjątkiem zestawów kuchni gazowych). Butle należy ustawić pionowo, zabezpieczyć przed upadkiem i uderzeniem oraz z dala od urządzeń powodujących iskrzenie .
 
- Nie pozostawiaj bez dozoru włączonych urządzeń grzewczych (np. termo wentylatory, grzejniki elektryczne itp.).
 
- Nie eksploatuj uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe.
 
- Nie podłączaj do jednego gniazdka kilku urządzeń o dużym poborze mocy, ponieważ może to spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej.
 
- Nie pozostawiaj dzieci w domu bez opieki.
 
- Nie próbuj łatwopalną cieczą (benzyna, olej napędowy) rozpalać paleniska w piecach na paliwo stałe (drzewo, węgiel, koks i miał).
 
 
 
Gdy poczujesz zapach ulatniającego się gazu w mieszkaniu
 
- nie używaj ognia otwartego (zapałki, papierosy), nie włączaj światła i urządzeń elektrycznych,
- otwórz okna,
- sprawdź , czy z urządzeń gazowych nie wypływa gaz,
- zamknij zawór gazu znajdujący się przed licznikiem,
- zadzwoń do pogotowia gazowego 992,
- jeżeli nadal czujesz gaz, zawiadom sąsiadów i jak najszybciej wyjdź na zewnątrz budynku.
 
 
 
Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Gdańskim prosi, aby ww. uwagi wziąć sobie do serca. Codzienna nasza praca dowodzi, że lekceważenie zaleceń strażaków i obowiązujących przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej w wielu przypadkach kosztuje bardzo dużo - niejednokrotnie ceną tą jest ludzkie życie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Info i foto: http://www.kppspndg.pl
video: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
 
Katarzyna De Guzman

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.