Wydanie nr 197/2019, Wtorek 16.07.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pieniądze za głos w Krynicy Morskiej. Burmistrz - „Nie mam z tym nic wspólnego”. Czy sytuacja może mieć wpływ na ważność wyborów?

Policja wyjaśnia okoliczności kupowania głosów w Krynicy Morskiej. Osoba oferująca korzyść za oddany głos miała agitować na rzecz obecnego burmistrza. „Dla mnie jest to karygodne, nie mam wpływu na to co robią mieszkańcy” - odpowiada Krzysztof Swat.

W Krynicy Morskiej zabrakło kilku głosów do wyłonienia włodarza w I turze. Przekupujący miał oferować korzyści za przekazanie głosu na Krzysztofa Swata. Ubiegający się o reelekcję samorządowiec sprawę komentuje niechętnie, lecz zdecydowanie:
- Jeżeli jest to potwierdzona informacja, to dla mnie jest to karygodne. Czegoś takiego nie może być i zdecydowanie to potępiam. Ja nie mam wpływu na to co robią mieszkańcy. Nie mam z tą sprawą nic wspólnego – informuje Krzysztof Swat, zwycięzca I tury wyborów.

Wyniki wyborów w nadmorskim kurorcie wskazały zdecydowane poparcie dla obecnego burmistrza:
Krzysztof Swat: 358 głosów(48.84%), Adam Ostrowski: 229 głosów(31.24%), Sylwia Szczurek 146 głosów (19.92%).

 


W opinii Adama Ostrowskiego, który przeszedł do II tury wyborów sytuacja jest bardziej złożona.

- Dostaniesz flaszkę, pieniądze czy coś jeżeli zagłosujesz. Ja myślałem, że układ sił całkiem inaczej nastąpi, ale przez te barbarzyńskie, na pograniczu mafijności metody to nie da rady. Kolejnym problemem jest to, że w dwóch dużych ośrodkach wczasowych dopisano do list obcych wyborców. To przeważa licznik wyborców na rzecz obecnej władzy.


- W Krynicy niestety jest to nagminne przed każdymi wyborami. Za czasów mojego poprzednika (obecnego kontrkandydata – przyp. red.) było przynoszone po kilkanaście wniosków w jednej kopercie, które miały w Krynicy Morskiej apartamenty. Mój poprzednik od razu rozpatrywał je pozytywnie – tak ma wynikać z dokumentów dostępnych w urzędzie. W dalszej części Krzysztof Swat stwierdził, że prawo powinno upoważniać do głosowania jedynie osoby stale zameldowane w danej gminie.

Policja bada sprawę

Oferowanie korzyści za oddanie głosu na konkretnego kandydata nie jest ewenementem w skali kraju. Działania takie zasługują jednak na najwyższą krytykę i surową karę. Policja w Nowym Dworze Gdańskim wyjaśnia okoliczności zajścia, jednak nie potrafi udzielić szczegółowych informacji, gdyż rzecznik, sierż.sztab. Joanny Słowik nie ma dziś w komendzie. Udało nam się ustalić, że w zamian za głos oferowano pieniądze.

 

Co z ważnością wyborów?
Jeżeli wszystkie zarzuty się potwierdzą, czy istnieje w związku z tym ryzyko podważania ważności wyborów? Przewodnicząca Miejskiej Komisji, Ewa Kuźma zdecydowanie zaprzeczyła takiej możliwości, aby wspomniane incydenty mogły wpłynąć na wyniki wyborów.

Robert Bychowski

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zg elblag
Zg elblag 25.10.2018, 14:58
Dlaczego w Krynicy Morskiej wyborca nie majac dowodu osobistego mógł oddać głos tak nie powinno być
urzędnik
urzędnik 25.10.2018, 10:41
A rodzina kandydata A.O nie zameldowała się na wybory ?
Pinokio :-)
Tajemnica poliszynela
Tajemnica poliszynela 23.10.2018, 18:52
W obrębie gminy Malbork,nagle przybyło mieszkańców na czas wyborów przed minioną kadencja. Zorientowani wiedza o kim pisze;)
Masakra
Masakra 23.10.2018, 17:24
Czyli zdaniem Przewodniczącej Komisji można kupować głosy, a to i tak nie będzie miało wpływu na ważność wyborów?? Skąd tacy ludzie trafiają do komisji wyborczych??