Wydanie nr 140/2019, Poniedziałek 20.05.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Terytorialsi złożyli przysięgę w Słupsku

Terytorialsi złożyli przysięgę w Słupsku fot. Maciej Szalbierz 7PBOT
2 grudnia 76 żołnierzy WOT - w tym 20 kobiet - złożyło przysięgę i zasiliło szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W minioną niedzielę na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku-po piętnastu dniach intensywnego szkolenia - 72 "terytorialsów" wypowiedziało słowa roty i stało się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. To druga w tym roku uroczysta przysięga w Pomorskiej Brygadzie OT. Żołnierze powołani do służby zostali podczas wcielenia, które odbyło się 17 listopada w Malborku.

- Naszą codziennością był pot, wysiłek i nieprzespane ze zmęczenia noce. Ćwiczyliśmy od 6 rano po 12 godzin dziennie. Nie było łatwo, lecz myśl, że możemy służyć naszej Ojczyźnie dodawała nam sił - tak trudy szkolenia opisywał Piotr z Gdańska, na co dzień nauczyciel w-f jednym z gdańskich liceów. 

Tzw. "szesnastka", zakończoną pętlą taktyczną, jest dopiero początkiem wojskowej drogi żołnierzy WOT. Przysięgając służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej oraz bronić jej niepodległości i granic, podejmą jednocześnie wyzwanie jakim będzie 3-letnie szkoleniew trybie weekendowym. 

Statystyczny terytorials to osoba młoda - 70% żołnierzy OT stanowią osoby poniżej 35 lat, natomiast średnia wieku terytorialsa to 32 lata. Blisko 77% jest aktywnych zawodowo, a ok. 15% studiuje. Około połowa ma wykształcenie średnie, a blisko jedna trzecia wyższe. Co dziesiąty terytorials to reprezentant płci pięknej. 

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Gdańsku powstała w ramach III etapu formowania WOT. W jej skład wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku, 73 blp w Słupsku oraz 72 blp. Dowódcą 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych. 

Misją 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. W warunkach wojennych Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych. 

Info i foto: Maciej Szalbierz 7PBOT

Katarzyna De Guzman

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.