Wydanie nr 230/2019, Niedziela 18.08.2019
imieniny: pokaż (8 imion)Klara, Ilona, Tacjana, Tworzysława, Helena, Agapit, Bogusława, Bronisław
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Oświadczenie w sprawie wydarzeń na sesji Rady Gminy Sztutowo w dniu 31.01.2019

 • Wydanie nr 230/2019
 • 12 lutego 2019, 15:19
 • Igor Rudziński Sztutowo.com
 • Wiadomości
Oświadczenie w sprawie wydarzeń na sesji Rady Gminy Sztutowo w dniu 31.01.2019 fot. pixabay.com
Szanowni mieszkańcy gminy Sztutowo, szanowni czytelnicy strony Sztutowo.com, szanowni obywatele, którzy cenią wolność słowa. W dniu 31. stycznia 2019 na sesji Rady Gminy poświęcono większość czasu na rzekomą walkę z "hejtem i mową nienawiści" i poziomem debaty publicznej. Moja osoba oraz portal, który prowadzę zostałem celem bezpardonowego, skoordynowanego i zmasowanego ataku ze strony władz gminy oraz placówki jej podległej (Szkoły w Sztutowie i środowisk powiązanych ze szkołą).

Poniżej publikuję oświadczenie, które wygłosiłem na sesji w dniu 31. stycznia 2019 dotyczące tej sprawy.

Od kilkunastu dni jestem publicznie atakowany w związku z publikacją, która ukazała się na stronie Sztutowo.com dotyczącą przebywania znacznej grupy nauczycieli ze Szkoły w Sztutowie na zwolnieniach lekarskich. Jestem atakowany przez Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Owsiński, Dyrektor Szkoły Sylwię Owsińską oraz część  środowisk powiązanych ze Szkołą w Sztutowie. Do ataków na moją osobę dochodzi na forum ogólnym jak również na spotkaniach zamkniętych. Nawet specjalnie w mojej sprawie zwołane zostało zebranie rady rodziców oraz rady pedagogicznej.

Zaistniała sytuacja w mojej ocenie świadczy, że nie powinno dochodzić do sytuacji, że Przewodniczący Rady Gminy  i Dyrektor Szkoły w tej samej gminie są powiązani rodzinnie, bo doprowadza do wielu nieobiektywnych zachowań, które w gminie nie powinny mieć miejsca.

Choć nie mam takiego obowiązku tłumaczenia się na sesji z działań, które prowadzę w ramach mojej osobistej działalności informuję co nastąpiło:

W dniu 18.01.2019 został opublikowany artykuł stwierdzający, że znaczna ilość nauczycieli udała się na zwolnienia lekarskie (to czy zwolnienie jest na nauczyciela czy na tzw. opiekę nad dzieckiem nie ma znaczenia). Było to zdanie zgodne z prawdą.

W liście, który Pani Dyrektor rozesłała rodzicom padają nieprawdziwe informacje, że rzekomo wystąpiła ona do mnie o sprostowanie nieprawdziwych informacji. Jest to nieprawda. Pani Dyrektor skontaktowała się tylko raz telefonicznie i prosiła o zamieszczenie swojego stanowiska, co zostało opublikowane oraz zmiany słowa (z „ponad 30” na dokładną liczbę 38 wszystkich nauczycieli) co także zostało zmienione. Prawdą jest że zostały publikowane wybrane komentarze, bo wiele innych zawierało wulgarne i obraźliwe wpisy i zostały usunięte . Za komentarze zamieszczane na portalu odpowiedzialność ponoszą użytkownicy, którzy je zamieszczają. Do dnia dzisiejszego nie wpłynął żaden wniosek o usunięcie jakiegokolwiek komentarza rzekomo naruszającego dobra osobiste kogokolwiek .

Będę również wyjaśniał dlaczego posługiwano się moimi danymi osobowymi  w liście rozesłanym do rodziców.

Ataki środowiska szkolnego na mają osobę uważam za próbę odwrócenia uwagi od zaniedbań i nieprawidłowości, które miały miejsce w szkole.

Każda osoba, której zdaniem dobra osobiste zostały naruszone czy to treścią artykułu czy komentarza może wystąpić do odpowiednich organów sądowych. Jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego.

Niektórzy na pewno o tym wiedzą choćby ze sprawy z roku 2008, kiedy na tzw. forum nowodworskim publikowane były szkalujące posty wobec ówczesnego wójta, radnych gminy i wszystkich mieszkańców gminy Sztutowo. Dla przypomnienia odczytam fragment protokołu z 28.03.2008 – wypowiada się Wójt Stanisław Kochanowski.

Proszę Państwa w ubiegłym roku ze względu na szkalujące posty tak zarówno na Państwa jak i na mnie o czym na jednej sesji mówiliśmy ,  ukazujące się w Internecie złożyłem do Prokuratury Rejonowej w Malborku zawiadomienie jako osoba publiczna o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa.

W odpowiedzi na mój wniosek Prokuratura Rejonowa po zapoznaniu się z materiałami poinformowała ,że ujawnione czyny faktycznie mają charakter  przestępstwa , który to czyn powinien być ścigany z oskarżenia prywatnego. W uzasadnieniu stwierdzono również ,że jestem osobą samodzielną dysponującą środkami pozwalającymi prowadzić dochodzenie ochrony naruszonych praw w drodze postępowania prywatnego. Otrzymałem również od Prokuratury wykaz łączy internetowych z których pisane były posty zarejestrowanych [tych nazwisk nie podam – dop. autora ]. Na dzień dzisiejszy zastanawiam się czy wystąpię z powództwa prywatnego .

Protokoły są cały czas dostępne na BIP-e Gminy Sztutowo

28.03.2008  - w pliku do pobrania

24.04.2008 - w pliku do pobrania

Pan Przewodniczący Marcin Owsiński na forum nowodworskim napisał ponad 400 postów, jest to naprawdę interesującą lektura pokazującą jakie wówczas zdanie miał na temat mieszkańców gminy Sztutowo i ówczesnych władz.

Specjalnie w mojej i mojego portalu sprawie zorganizowane zostały zebrania Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej w Szkole Sztutowie, którym członkom zostały podane do podpisu  listy atakujące moją osobę i portal Sztutowo.com.

Podobny list spreparował przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński i przekazał (rzekomo spontaniczne, choć było to wiadomo co najmniej tydzień wcześniej) radnym do podpisania. List podpisało 12 na 15 radnych. Od czasu sesji Radni, którzy nie poparli tego listu mają odczucie, że są traktowani przez władze gminy jako radni "gorszej kategorii", o czym świadczy podejście innych radnych we wpisach na portalach społecznościowych i bezpośrednich rozmowach.

Ja osobiście takie odczucie mam od początku kadencji, od kiedy niemal na każdym spotkaniu robione są w moją stronę różne wytyki ze strony Przewodniczącego i innych Radnych, czy choćby żądanie, abym zrezygnował z mandatu radnego, ponieważ mam odmienne zdanie na wiele kwestii niż obecne władze gminy.

Wszystkie listy, które napisano w mojej i mojego portalu sprawie uważam za conajmniej nietakt ich autorów. Jeżeli ktoś uważa, że jego dobra osobiste zostały naruszone może wystąpić na drogę sądową. Dotychczas nikt z takim wnioskiem nie wystąpił.

W Polsce obowiązuje Konstytucja, która gwarantuje wolność słowa. Wręcz obrzydliwe, zastraszające i niedopuszczalne stwierdzenia niektórych Radnych, w tym Przewodniczącego, że gdzie indziej ”Policja w 2 dni przyszła i załatwiła sprawę” czy też że „portal należy zamknąć” uważam za zwykłą próbę zamknięcia ust ludziom, którzy mają prawo do wypowiedzi.

To prawo nadal będzie respektowane. Portal Sztutowo.com będzie informował o wszystkich sprawach  ważnych dla gminy (nie tylko wybiórczo jakby chciały obecne władze gminy).

Nie zgadzam się również ze zdaniem Radnego Piotra Szlendaka, który mówił aby zapomnieć o tym co Marcin Owsiński mówił czy robił 10 lat temu. Uważam że nie można o tym zapomnieć, skoro człowiek który pełni jedną z najważniejszych funkcji w gminie  pisał szkalujące posty, a teraz samozwańczo staje na czele protestu grupki osób rzekomo walczących z „hejtem i mową nienawiści”.

Jest to znamienne, że Marcin Owsiński nie odniósł się do mojego wystąpienia bo nie złożyłem mu wypowiedzi na piśmie, co jest tłumaczeniem wręcz śmiesznym. Widocznie w tych kwestiach nie ma nic do powiedzenia i wyjaśnienia dla społeczności naszej gminy.

Dodatkowo pan Owsiński stwierdził, że na portalu Sztutowo.com od 3 lat była prowadzona „propaganda sukcesu”. Jest to kolejne chamskie i kłamliwe  stwierdzenie Przewodniczącego Rady , którego  nie było w samorządzie od 12 lat (po przegranych wyborach na radnego w 2006 oraz przegranych wyborach na wójta w 2010 roku z wynikiem 16%) i może w tym czasie umknęły mu sprawy inwestycji, które były prowadzone na terenie gminy Sztutowo.

Przypomnę tylko, że na rok 2019 z większych inwestycji przewidziane są tylko działania, na które pozyskali pieniądze poprzedni włodarze (Park przy ul. Parkowej oraz dokończenie ścieżki rowerowej). Obecne władze nie pozyskały ani złotówki na żadne znaczące inwestycje (i brak jest takich perspektyw), a Pan Owsiński mimo to ma czelność mówić że w poprzednich latach była prowadzona przeze mnie „propaganda sukcesu”.

ZOBACZ JAKIE INWESTYCJE BYŁY PRZEPROWADZONE W LATACH 2016 - 2018 W GMINIE SZTUTOWO

Dodatkowo jeden z radnych (Piotr Szlendak) poddaje pod wątpliwość inwestycję w park przy ulicy Parkowej – rzekomo koszty utrzymanie będą zbyt wysokie.  Ten sam radny, który całą poprzednią kadencję wielokrotnie krytykował poprzednich włodarzy mówi że teraz wszystko jest dobrze i nie należy nic zmieniać. Może Radny powie co takiego polepszyło się w ciągu ostatnich 3 miesięcy w gminie Sztutowo, że zmienił swoje zdanie o 180 stopni?

W swoim liście Przewodniczący Owsiński stwierdził, że największym obecnie problemem lokalnej społeczności jest poziom debaty publicznej. Chodzi o komentarze internautów, którzy korzystając z praw nadanych im przez Konstytucję i wypowiadają się na tematy dotyczące  gminy na portalu Sztutowo.com. Na marginesie może władze gminy ujawnią ile i jakie stałe środki są przekazywane mediom za jedynie pozytywne informacje na temat gminy.

Jest to kolejne stwierdzenie Przewodniczącego Rady na poziomie poniżej jakiekolwiek krytyki. Skoro problem debaty publicznej jest obecnie największym  problemem gminy Sztutowo domagam się rozwiązania mniej ważnych (według opinii Przewodniczącego Rady) kwestii takich jak:

 •  cmentarz (brak pieniędzy i pomysłu władz na rozwiązanie tego problemu i lokalizacji)
 •  problem płatności niemal 1,5 miliona złotych za inwestycje z poprzednich lat -  tzw. ZRID czyli przejęcie gruntów pod inwestycje gminne (ul. Obozowa – Sztutowo, ul. Brzozowa – Kąty Rybackie, ul. Polna – Kąty Rybackie)
 • remonty i pozyskiwanie środków zewnętrznych na remonty dróg
 • brak środków własnych w budżecie na nowe znaczące inwestycje
 • niedofinansowanie Szkoły w Sztutowie
 • problem nieuniknionej wysokiej podwyżki za śmieci dla mieszkańców gminy Sztutowo w najbliższych kilku miesiącach
 • brak korzyści dla gminy Sztutowo z planowanej inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej
 • brak perspektyw na zwiększenie dochodów gminy w kolejnych latach i poprawienie sytuacji finansowej gminy

Jak widać Przewodniczący Rady ma jednak inne priorytety i postawił sobie wraz z grupą radnych za główny cel walkę z poziomem dyskusji w gminie . Wymienione wyżej problemy wydają się dla niego mniej ważne i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle znajdą się w obszarze zainteresowania osób, które podpisały się pod listem spreparowanym przez Przewodniczącego Rady.

Ze swojej strony mogę zapewnić, że portal Sztutowo.com nadal będzie informował o wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych z gminą Sztutowo, bez względu na to, czy to władzom gminy się podoba czy nie. Podobnie czytelnicy będą mogli swobodnie wypowiadać się na wszystkie tematy. Całą akcję ataków na moją osobę podczas ostatniej ostatniej sesji uważam, za nieuzasadnioną i niedozwolną próbę wywarcia na mnie presji.

Na zakończenie pragnę serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy od dnia sesji 31. stycznia 2019 do dnia dzisiejszego udzielili mi czy to telefonicznie, czy SMS-owo czy poprzez internet wielu wyrazów wsparcia, poparcia i życzeń wytrwałości, które w obecnej sytuacji niewątpliwe będą mi niezbędne do dalszego pełnienia funkcji radnego gminy

Igor Rudziński Sztutowo.com

Załączone pliki do pobrania (2)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.