Wydanie nr 198/2019, Środa 17.07.2019
imieniny: pokaż (15 imion)Januaria, Donata, Marcelina, Dzierżykraj, Konstancja, Aneta, Marceli, Andrzej, Aleksja, Karolina, Leon, Aleksy, Leona, Jadwiga, Bogdan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

8 rzeczy, które warto wiedzieć o oponach do wózków widłowych

8 rzeczy, które warto wiedzieć o oponach do wózków widłowych fot. 8 rzeczy, które warto wiedzieć o oponach do wózków widłowych
Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub na co dzień w swojej firmie wykorzystujesz wózki widłowe, wiesz jak ważne są prawidłowo dobrane do ich opony. Opony do wózków widłowych, to jedne z tych na pozór nieistotnych i “niewidocznych” elementów, które tak naprawdę odpowiadają za bezpieczeństwo i właściwą pracę całego pojazdu. Nieprawidłowo dobrane lub nie wymienione we właściwym momencie mogą naprawdę poważnie wpłynąć na produktywność zakładu pracy.

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważne są opony w samochodzie, jak wiele zależy od ich właściwej kondycji oraz dobrego stanu technicznego. Podobnie sprawa ma się w przypadku wózków widłowych. Głównym zadaniem tych pojazdów jest transport ładunków, przez co nie mogą sobie one pozwolić na nieprawidłowy stan tak istotnych elementów, jak opony do wózka.
W poniższym artykule zaprezentujemy 8 istotnych faktów, dotyczących bezpośrednio opon do wózków widłowych. Mamy nadzieję, że informacje te zaskoczą Was a jednocześnie pozwolą Wam skierować większą uwagę na temat zapewnienia prawidłowego stanu opon w posiadanych przez Was wózkach widłowych. Zapraszamy do lektury!

1. Istnieją 2 typy opon do wózków widłowych

Jak powszechnie wiadomo, istnieją dwa główne typy opon do wózków widłowych i są to opony pneumatyczne i elastyczne, które wyróżnia się ze względu na ich budowę.
Opony pneumatyczne, nazywane inaczej dętkowymi, wypełnione są sprężonym powietrzem; przez co są lżejsze, ale też mniej trwałe.
Opony elastyczne, są oponami pełnymi. W całości są wykonane z mieszek gumowych. Dzięki swojej budowie są bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie droższe niż opony pneumatyczne.

2. Rodzaj opony powinien być dopasowany do typu transportowanych towarów

Opony pneumatyczne i elastyczne różnią się nie tylko budową, ale także ogólnym komfortem użytkowania pojazdu w nie wyposażonego. Opony pneumatyczne odznaczają się dobrą amortyzacją. Stosuje się je np. w widlakach, które na co dzień poruszają się po nierównym gruncie. Sprawdzają się także w transporcie przedmiotów delikatnych i łatwo tłukących (np. szkła, porcelany itp). Dzięki dobrej amortyzacji, przejazd tego typu wózkiem jest bezpieczny dla ładunku.
Natomiast opony elastyczne, pomimo iż są solidniejsze i bardziej trwałe, najlepiej radzą sobie w poruszaniu się po płaskich, równych powierzchniach. Natomiast, zdecydowanie wyróżniają się długą żywotnością i lepszą jakością.

rodzajeopon do wozkow widlowych

3. Wózki widłowe nie mają zimowych opon

Nie każdy wie, iż mimo, że wózki widłowe są popularnymi pojazdami, nie posiadają one opcji montażu letnich lub zimowych opon. Jak zatem radzić sobie w przypadku prac, które muszą być wykonywane przez nie na zewnątrz, w trudnych warunkach atmosferycznych? Istnieją dwa rozwiązania: łańcuchy lub kolce do opon. Z czego:

  • Łańcuchy - są niedrogie i dość powszechnie wykorzystywane. Ich zdecydowanym minusem jest to, iż nie można się w nich poruszać wewnątrz pomieszczeń. Nawet przebywając kilkukrotnie trasę do i z pomieszczenia, każdorazowo należy zamontować/ zdemontować łańcuchy, co w efekcie jest bardzo czasochłonne i niepraktyczne.
  • Kolce do opon - są wygodne i łatwe w montażu. Nie muszą być demontowane w przypadku poruszania się wózkiem w pomieszczeniach. Jednak ich minusem jest to, że można je przykręcić jedynie do elastycznych pełnych opon. Opony pneumatyczne, w przypadku próby montażu uległyby przebiciu, a tym samym całkowitemu zniszczeniu.

4. Nie wszystkie opony można montować samodzielnie

O ile opony pneumatyczne, które są bardzo zbliżone budową do opon samochodowych można wymienić samodzielnie, o tyle zarówno do wymiany, jak i demontażu opon superelastycznych wymagane jest użycie specjalistycznych pras hydraulicznych. W tym celu warto zadbać o pomoc specjalistycznego serwisu wózków widłowych lub jego mobilnej wersji, która zadba o dojazd do klienta.

5. Opony posiadają wskaźniki zużycia bieżnika

Wskaźniki zużycia bieżnika powstały z myślą o zapewnieniu jeszcze większego komfortu i bezpieczeństwa jazdy wózkiem widłowym. Pozwalają one w łatwy i szybki sposób ocenić stan techniczny opony do wózka widłowego oraz podjąć decyzję o ewentualnej konieczności jej wymiany.
Jeśli opona nie posiada wskaźnika zużycia, poziom ten można ocenić samodzielnie. W tym celu należy dokonać łatwego pomiaru, uwzględniając, iż zużycie opony nie powinno przekraczać 16 mm.

6. Nie wszystkie wózki mają wszystkie opony (i koła) tej samej wielkości

Zastosowanie dwóch wielkości kół sprawdza się przede wszystkim w przypadku pojazdów, które poruszają się po nierównych i wyboistych terenach (takich jak dostępne m. in. tutaj wózki widłowe terenowe oraz spalinowe). Dzięki dwóm wielkością kół z łatwością radzą sobie na różnego typu podłożach. A duże bieżniki opon zapewniają im jeszcze lepszą amortyzację.
Chcesz wiedzieć więcej o wózkach terenowych? Sprawdź tutaj w jakich zadaniach sprawdzają się najlepiej!

7. Istnieją niebrudzące opony do wózków widłowych

Tak, to prawda! Nie wszystkie wózki widłowe pracują na zewnątrz. Część wykonuje swoją pracę wewnątrz pomieszczeń. Czarne, tradycyjne opony do wózków widłowych niestety bardzo brudzą wszelkiego typu (szczególnie jasne) powierzchnie użytkowe. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem są niepozostawiające śladów, niebrudzące opony. Rozpoznać je można dzięki symbolowi NM - czyli z ang. “non-marking”. Ten typ opon jest szczególnie chętnie stosowany w miejscach takich jak supermarkety czy markety oraz tam, gdzie szczególnie ważny jest porządek i czystość - w drukarniach oraz hurtowniach leków. Zwykle wyróżnia się białym lub zielonym kolorem opon.

8. Nie wszystkie wózki posiadają opony


Jak wiadomo, nie wszystkie wózki posiadają typowe opony. Część z pojazdów jezdniowych podnośnikowych została wyposażona w wykonane z pełnej mieszanki gumowej, przymocowanej do stalowego pierścienia - czyli opaskę.
Wózki paletowe najczęściej poruszają się na kółkach lub rolkach. Ze względu na rozmiary pojazdów oraz ich niewielką wysokość, są to rozwiązania funkcjonalne i opłacalne pod względem ekonomicznym.

Podsumowanie

opony do wózków widłowych podsumowanie

Wybór opon do wózków widłowych powinien być przemyślaną decyzją. Opony muszą być dostosowane zarówno do warunków pracy, jak i charakteru transportowanych towarów. Bogata oferta opon pozwala na wybór tych idealnie dopasowanych do potrzeb.
Chcesz wiedzieć więcej o oponach do wózków widłowych? Kliknij tutaj i zobacz, jak ważną pełnią rolę!

8 rzeczy, które warto wiedzieć o oponach do wózków widłowych

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.