Wydanie nr 198/2019, Środa 17.07.2019
imieniny: pokaż (15 imion)Januaria, Donata, Marcelina, Dzierżykraj, Konstancja, Aneta, Marceli, Andrzej, Aleksja, Karolina, Leon, Aleksy, Leona, Jadwiga, Bogdan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Obsługa samochodu jesienią – o czym nie możesz zapomnieć

Jesień to pora roku jak każda inna – przynajmniej w teorii, bo jak się okazuje nie do końca tak jest. W przypadku właścicieli pojazdów i kierowców jesień jest bardzo wymagającą porą roku, podczas której należy pamiętać o wielu sprawach. Dziś kilka słów o tym, o czym nie możesz zapomnieć w słotne, jesienne dni.

Opony

Jesienią zmieniamy opony na zimowe. Warto o tym pamiętać, ponieważ zimowa wersja ogumienia znacznie lepiej radzi sobie z przymrozkami czy śniegiem. Jednak niezależnie od tego czy masz jeszcze letnie opony czy już zimowe musisz pamiętać, by miały odpowiednio głęboki bieżnik. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na usuwanie wody spod kół. Starty bieżnik nie spełnia swojej funkcji, koła bardziej ślizgają się po mokrej powierzchni i łatwiej o wypadek. Przy okazji warto podkreślić, że jesienią deszczowe dni występują znacznie częściej niż w innych porach roku, więc wzmianka o bieżniku ma swoje uzasadnienie.

Wycieraczki

Jak już wspomnieliśmy jesień jest wyjątkowo mokrą porą roku w naszym kraju, dlatego należy pamiętać o wszystkich urządzeniach, które ułatwią podróżowanie podczas deszczowych dni. Poza oponami warto też zwrócić uwagę na wycieraczki. Mechanizm poruszający wycieraczkami musi być sprawny, natomiast ich pióra powinny dobrze przylegać do szyb. Dzięki temu podczas deszczu nie trzeba obawiać się ograniczonej widoczności. Nawet największa ulewa nie straszna, kiedy dobre wycieraczki usuwają na bieżąco wodę z szyb.

Oświetlenie

Sprawne oświetlenie to nie tylko wymóg techniczny zapisany w Kodeksie Ruchu Drogowego, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie, Twoich pasażerów oraz wszystkich innych uczestników ruchu. Podczas deszczowych i zamglonych dni bardzo ważne jest, aby pojazd był dobrze oświetlony. Brak świateł utrudnia bezpieczną jazdę kierowcy. Ponadto źle oświetlone auto staje się niewidoczne dla innych uczestników ruchu, zwłaszcza po zmierzchu, co może prowadzić do wypadków. Tym samym przed każdym wyjazdem warto sprawdzić czy aby na pewno wszystkie światła świecą tak jak powinny. Na koniec trzeba przypomnieć, że nawet sprawne światła nie pomogą jeśli będą zabrudzone. Dlatego przed każdą podróżą należy je dokładnie oczyścić.

Ogrzewanie

Jesienią dni są nie tylko mokre i coraz krótsze, ale przede wszystkim coraz zimniejsze. Warto więc także zrobić przegląd ogrzewania. Nie każdy lubi jeździć w bardzo ciepłym samochodzie, ale także zimne auto nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego dobrze jest dokładnie sprawdzić czy ogrzewanie w pojeździe działa jak należy. Jeśli nie, konieczna jest naprawa systemu grzewczego. Przy okazji można także wybrać się do warsztatu i oddać do przeglądu klimatyzację. Dla dobra naszego zdrowia konieczne jest systematyczne czyszczenie i odgrzybiane tego urządzenia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jesień to także wyjątkowo brudna pora roku i dlatego musisz pamiętać również o myciu auta. Samochód umorusany błotem nie prezentuje się najlepiej, nawet jeśli dopiero co wrócił z podróży. Dlatego pamiętaj by umyć go samodzielnie lub skorzystać z myjni, zawsze kiedy jest taka potrzeba. W listopadzie, a nawet już w październiku, zdarzają się też pierwsze przymrozki, przed którymi warto się zabezpieczyć. Przede wszystkim musisz wyposażyć swoje auto w narzędzia, które pomogą Ci zapobiegać osadzaniu się szronu na szybach np. matę termiczną, oraz takie, które pomogą Ci usunąć szron jak np. skrobaczka. Ponadto powinieneś wymienić płyn w spryskiwaczach na taki, który nie zamarznie nawet, kiedy wokół zapanuje prawdziwy mróz.

Jesień to pora roku, w której samochód potrzebuje szczególnej uwagi. Konieczne jest zadbanie nie tylko o jego stan techniczny, ale także o wygląd i wyposażenie. Jeśli auto będzie sprawne możesz być pewien, że podróżowanie nim nawet w słotną pogodę będzie przyjemne i przede wszystkim bezpieczne.

Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – www.exel.gda.pl - lidera branży wynajmu samochodów na terenie woj. pomorskiego.

Obsługa samochodu jesienią – o czym nie możesz zapomnieć

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Grzesiek
Grzesiek 12.04.2019, 12:12
Witam, termin jak termin, ale uwagi zawsze są cenne! Warto przeczytać nawet na zaś.
Mam identycznego Merca! Polecam! :)
Adam
Adam 11.04.2019, 15:28
warto czytac i stosować się do porad wtedy samochod ma dluzsza zytotnosc
Hejter
Hejter 11.04.2019, 15:05
Bonbon chyba nie ma co robić w domu. Poczytaj Książkę jak masz problem z atykułem.
bonbon
bonbon 11.04.2019, 14:01
buahaha - jesienią? serio? pisać o tym w kwietniu?