Wydanie nr 232/2019, Wtorek 20.08.2019
imieniny: pokaż (7 imion)Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabin, Sara, Jan, Samuela
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W jakich rejestrach firmy pożyczkowe weryfikują klientów?

W jakich rejestrach firmy pożyczkowe weryfikują klientów? fot. W jakich rejestrach firmy pożyczkowe weryfikują klientów?
Zaciągnięcie pożyczki (jak również kredytu) wiąże się z weryfikacją klienta, która obejmuje m.in. sprawdzenie jego historii kredytowej. W tym celu instytucje finansowe korzystają ze specjalnych rejestrów dłużników. O jakich rejestrach mowa? Na jakich zasadach one działają? O tym piszemy w poniższym artykule.

Jak działają bazy dłużników

Pożyczanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem ich niespłacenia przez dłużnika, dlatego instytucje finansowe robią wiele, żeby zminimalizować takie niebezpieczeństwo. Narzędziem, które wykorzystują w tym celu, są rejestry dłużników i kredytobiorców. Tego rodzaju bazy pełnią rolę biur informacji gospodarczej, których działalność jest regulowana ustawowo. Zalicza się do nich następujące instytucje:

  •          Biuro Informacji Kredytowej (BIK),
  •          Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
  •          Krajowy Rejestr Długów (KRD),
  •          ERIF BIG.

Wymienione instytucje podejmują współpracę z firmami pożyczkowymi, udostępniając im informacje na temat potencjalnych klientów, a jednocześnie zbierając od firm dane na temat nierzetelnych pożyczkobiorców. Z kolei w przypadku terminowej i zgodnej z umową spłaty pod nazwiskiem klienta pojawia się pozytywny wpis, który podwyższa jego wiarygodność finansową i zdolność kredytową.

Co ważne, wszystkie firmy sprawdzają klientów pod kątem historii kredytowej, przeglądając w tym celu bazy dłużników. Niezależnie od tego, czy chodzi o oferty, które zawiera porównywarka chwilówek madrzepozyczaj.pl, czy jakiekolwiek inne pożyczki, co najmniej jeden rejestr dłużników jest zawsze weryfikowany przez firmy w poszukiwaniu informacji na temat potencjalnego klienta. Jedynym sposobem na uniknięcie tego rodzaju weryfikacji jest skorzystanie z pożyczek z poręczycielem, pod zastaw lub na weksel.

Historia kredytowa nie przesądza

Choć informacje pozyskane z rejestrów dłużników i kredytobiorców są uwzględniane przez instytucje finansowe przy ocenie wiarygodności klienta, to może się zdarzyć tak, że mimo negatywnej historii pożyczka zostanie przyznana. Dane z rejestrów mają co prawda znaczenie przy weryfikacji pożyczkobiorcy, ale nie są najważniejszym czynnikiem o decydującej roli. Stanowią wyłącznie wskazówkę na temat, której firmy nie mają obowiązku brania pod uwagę, ale z reguły to jednak robią i przykładają niemałą wagę do tego, jak pożyczkodawca spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania.

Co istotne, fakt, że obecnie ma się negatywną historię w rejestracjach dłużników, nie znaczy, że zawsze ona taka będzie. Istnieje bowiem możliwość pozbycia się złych wpisów pod warunkiem spłacenia zobowiązań wraz z odsetkami i uregulowania wszystkich przestrzałych długów. Wtedy można z powodzeniem zaciągać pożyczki uwzględnione w rankingu na stronie http://madrzepozyczaj.pl/ranking-pozyczek-od-100zl-do-5000zl/.

W jakich rejestrach firmy pożyczkowe weryfikują klientów?

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.