Wydanie nr 89/2024, Piątek 29.03.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Skup samochodów używanych – czy warto?

Skup samochodów używanych – czy warto? fot. Skup samochodów używanych – czy warto?
Sprzedaż samochodu w sposób bezpośredni to kłopotliwy i czasochłonny proces. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na skorzystanie z usług oferowanych przez komisy samochodowe. Mimo, że nie cieszą się one najlepszą opinią, to jednak nadal są lepszą opcją niż perspektywy samodzielnego poszukiwania kupca i finalizacja sprzedaży na własną rękę. Od kilku lat obserwuje się jednak rozwój alternatywy dla komisów samochodowych. Są to coraz bardziej prężnie działające skupy pojazdów używanych.

Zalety skupu pojazdów

W przeciwieństwie do komisu samochodowego, do którego wstawiamy pojazd w celu sprzedaży, skup samochodów używanych kupuje od nas samochód. Różnica jest zasadnicza i w wielu przypadkach dość istotna. Jest nią szybkość zakończenia transakcji, a tym samym gotówki w naszych rękach. Decydując się na usługę komisu musimy czekać, aż temu ostatniemu uda się sprzedać nasz pojazd. Trwa to niezależnie od stanu pojazdu, choć im auto starsze i mniej atrakcyjne tym ewentualna sprzedaż trwa dłużej. Dopiero w momencie sprzedaży naszego auta do naszych rąk trafiają pieniądze i oczywiście jest to kwota pomniejszona o marżę komisu samochodowego. W przypadku sprzedaży auta do profesjonalnego skupu ten ostatni jest stroną transakcji. To skup staje się nowym właścicielem auta. Nie interesują nas od tego momentu dalsze losy samochodu, ani to kiedy, ani nawet czy skupowi uda się auto zyskownie odsprzedać. Dla nas transakcja jest zakończona, a pieniądze trafiają do naszych rąk.

Poszukiwania nabywcy

Jedną z największych bolączek sprzedaży auta używanego, tym bardziej w zaawansowanym wieku czy po prostu złym stanie technicznym, jest poszukiwanie nabywcy. Nawet korzystanie z usług komisu samochodowego nie gwarantuje, że nabywca znajdzie się w rozsądnym czasie. Wstawienie auta do komisu nie zwalnia sprzedającego z prób samodzielnego znalezienia nabywcy. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku sprzedaży auta do skupu pojazdów. W takiej sytuacji nasza przygoda z samochodem kończy się i jego dalsze losy przestają nas interesować. Pozwala to zaoszczędzić sporo środków i przede wszystkim, cennego czasu.

Wycena pojazdu

Kluczowym elementem sprzedaży używanego pojazdu jest wycena jego aktualnej wartości. Tylko wyposażeni w taką wiedzę jesteśmy w stanie dokonać skutecznej sprzedaży. Przez skuteczną sprzedaż rozumiemy tu oczywiście nie tylko sprawne zbycie auta, ale również dokonanie tego w najlepszej możliwej kwocie. Skupy pojazdów używanych przeważnie mają w swoim zespole profesjonalnych rzeczoznawców, którzy mogą przedstawić nam swoją wycenę pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, skupy aut używanych utrzymują się z różnicy pomiędzy ceną zakupu pojazdu a ceną jego zbytu. W interesie skupu jest nabycie pojazdu jak najtaniej. Dlatego do wyceny należy podchodzić z umiarkowanym zaufaniem. Warto przed przystąpieniem do negocjacji ze skupem dokonać własnej wyceny pojazdu u niezależnego rzeczoznawcy lub przynajmniej pobieżne zorientowanie się, w jakich cenach oferowane są podobne do naszego pojazdy (wiek, przebieg, stan techniczny). Duże znaczenie dla wiarygodności ma również renoma skupu. Te cieszące się najlepszą nie pozwalają sobie na nierzetelne wyceny wiedząc, że takie praktyki szybko weryfikują prawa wolnego rynku, a kilku niezadowolonych klientów to już powód do zmartwień.

W przypadku wyceny wartości auta przez komis należy liczyć się z tym, że często nie posiadają one w szeregach swoich pracowników profesjonalnych rzeczoznawców. Wycena auta w takich warunkach może być niezbyt rzeczowa, ustalona kwota może być zbyt niska (co narazi nas na straty) lub zbyt wysoka (co skutecznie zablokuje sprzedaż). Oczywiście nie jest to reguła. Zdarza się, że duże komisy zatrudniają profesjonalnych rzeczoznawców, a dokonywana przez nie wycena wartości pojazdu nie odbiega od rzeczywistej jego wartości.

Szybka sprzedaż auta

To co niewątpliwie wyróżnia skupy aut używanych od komisów czy sprzedaży bezpośredniej jest szybkość dokonywania transakcji. Bez względu na powód sprzedaży używanego auta i tego jak szybko potrzebny nam zastrzyk gotówki z tej transakcji, nikt nie chce utknąć w wielomiesięcznym procesie oczekiwania na finalizację transakcji. W przypadku odkupu auta przez skup pojazdów używanych cała akcja ma szansę zakończenia się w przeciągu 1 dnia.

Polecane skupy samochodów na terenie woj. Pomorskiego:

  1. skupautpomorskie.pl
  2. skupautfilar.pl
  3. auto-skup24.pl
  4. skupautlebork.pl
  5. skupaut-gotowka.pl

Klienci skupów aut używanych

Oferta profesjonalnych skupów aut używanych jest kierowana zarówno do klientów indywidualnych mających na sprzedaż jeden lub dwa pojazdy, jak również do klientów takich jak przedsiębiorcy, mający przy okazji wymiany zakładowej floty do sprzedania dużo większą ilość aut. W obu przypadkach mechanizm działania jest podobny, różni się skalą. W obu przypadkach korzyści płynące ze sprzedaży pojazdów do skupu aut używanych są podobne: sprzedający oszczędza czas, a zyskuje gotówkę i szybką finalizację transakcji.

Opłacalność sprzedaży samochodu do skupu aut

Na pytanie o opłacalność transakcji ze skupem aut używanych każdy powinien odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Ceny uzyskane ze sprzedaży indywidualnej mogą być bardziej satysfakcjonujące dla sprzedawcy, czy jednak różnica w kwocie rekompensuje koszt zużytego na sprzedaż czasu? Bez względu na rodzaj odpowiedzi warto pamiętać, by do negocjacji wybierać duże, renomowane skupy o ustalonej na rynku pozycji. To daje nam gwarancję najlepszej możliwej ceny.

Skup samochodów używanych – czy warto?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Baca
Baca 07.12.2019, 17:49
Moim zdaniem w artykule brakuje listy komisów samochodowych w pomorskim