Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

BĄDŹ EKO. AKCJA EKOLOGICZNA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM - 23.01.2015

BĄDŹ EKO. AKCJA EKOLOGICZNA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM… fot. edyta kozakiewicz

23 stycznia w kalendarzu świąt nietypowych wskazany jest jako dzień bez opakowań foliowych. Bez względu na datę dobrze jest przypominać, iż ograniczając zużycie opakowań foliowych dbamy o naszą planetę i przyszłe pokolenia. Przypomnijmy, iż niestety wciąż jeszcze popularna torebka foliowa rozkłada się od 100 do 400 lat. Może dziś jest dobry moment by podjąć decyzję o zastąpieniu  plastikowych jednorazówek papierowymi lub materiałowymi torbami wielokrotnego użytku?

URZĄD MIEJSKI MOŻNA ODWIEDZIĆ JESZCZE W PONIEDZIAŁEK 26.01.2015 I ODEBRAĆ TORBĘ ​WIELOKROTNEGO UŻYTKU W POK.NR.7

 

 

Treść ulotki

Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na środowisko naturalne mają używane przez nas codzienne przedmioty. Zazwyczaj potrzebne są nam one na krótko, a potem wyrzucamy je bez segregowania, nie myśląc o tym, co dzieje się z nimi dalej. Najmniejszą uwagę zwracamy chyba na plastikowe torby. Produkowane są one m.in. z ropy naftowej – ta wykorzystana do wytworzenia jednej foliówki mogłaby sprawić, że samochód na niej przejechałby ok. 100 metrów. Średnio każdej z nich używamy 25 minut, a rozkłada się około 400 lat, trudno je również przetworzyć. Także biodegradowalne torby plastikowe podczas rozkładu wytwarzają substancje mogące szkodzić środowisku.

Czy wiesz, że…? Wyprodukowanie jednej torebki foliowej zajmuje sekundę. Rocznie na świecie produkuje się około biliona plastikowych torebek. Z miliarda torebek powstaje 5,5 tys. ton śmieci. Około 100 mld jednorazowych toreb jest w użytku w Unii, a 8 mld z nich kończy jako śmiecie trafiające do mórz europejskich. W Polsce zużycie torebek jest jedno z najwyższych w Europie. Rocznie na każdego Polaka przypada ich ponad 400. Będąc na zakupach średnio zabieramy ze sklepu trzy sztuki. Daleko nam do krajów Skandynawii, gdzie zużywa się ich najwyżej kilka w ciągu roku. W naszym kraju powstaje ponad 150 tys. ton toreb foliowych, a przychody z produkcji przekraczają 1 mld zł. Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę zmierzającą do ograniczenia korzystania z torebek z cienkich tworzyw sztucznych o 50 proc. do 2017 r. i o 80 proc. dwa lata później. W Irlandii dzięki wprowadzonemu podatkowi ilość plastikowych torebek, trafiających do śmieci, ograniczono o 95 proc., a sprzedaż worków na odpady wzrosła o 400 proc. W żołądkach 94 proc. wszystkich ptaków żyjących na Morzu Północnym znajdują się tworzywa sztuczne - wynika z danych Komisji Europejskiej. Ale problem zaśmiecania środowiska naturalnego to tylko jedno złe oblicze plastiku. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na jego potencjalnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Głównym winowajcą jest tutaj Bisfenol A w skrócie BPA. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który od lat wykorzystywany jest w procesie chemicznym utwardzania plastiku. Ostatnie doniesienia i wyniki badań naukowych wskazują, że ma on szkodliwy wpływ na układ hormonalny, metaboliczny i nerwowy. Uważa się, między innymi, że bisfenol A naśladuje działanie naturalnych hormonów płciowych- estrogenów i jako taki może mieć wpływ na ryzyko związane z wystąpieniem takich schorzeń jak nowotwory, otyłość, wady wrodzone, obniżona płodność u mężczyzn, przedwczesne dojrzewanie, nadpobudliwość psychoruchowa, cukrzyca czy obniżona odporność. Jakie jest więc rozwiązanie? W szerokiej skali zacznijmy rzadziej sięgać po foliówki w sklepach i używać toreb wielorazowych. Najprostszy sposób w jaki my, konsumenci, możemy się bronić przed zgubnym wpływem plastiku na otaczające nas środowisko oraz zdrowie nasze i naszych najbliższych jest jego eliminacja z codziennego życia. Zamieńmy plastikowe reklamówki z supermarketów na coraz bardziej popularne torby wielokrotnego użytku. Bądź EKO razem z nami!! Stosuj torby wielokrotnego użytku .

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Nowy Dwór Gdański


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.