Wydanie nr 178/2019, Czwartek 27.06.2019
imieniny: pokaż (3 imiona)Włodzisław, Cyryl, Bożydar
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

ZWIEDZAMY ŻUŁAWY. WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM PO NOWEJ KOŚCIELNICY - 18.07.2015

ZWIEDZAMY ŻUŁAWY. WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM PO NOWEJ KOŚCIELNICY - 18.07.2015 fot. Edyta Kozakiewicz
Dzięki pasjonatom i zwykłym ludziom ostatnio coraz głośniej o Żuławach. Wycieczki skupiają coraz więcej osób zainteresowanych tym regionem. Towarzyszyliśmy z kamerą wycieczce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kochamy Żuławy, która tym razem zawitała do Nowej Kościelnicy i Sołectwa Piaskowiec.


Można było zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą Nowej Kościelnicy oraz wiekowe przedmioty codziennego użytku. 
Panie zdradzały tajniki wyrobu sera w/g menonnickiej receptury, którego potem można było spróbować. Przewodnikiem była Anna Krokosz mieszkanka i pasjonatka historii tej miejscowości. W Sołectwie Piaskowiec powitał nas sołtys Andrzej Przedcieczyński, gdzie koło gospodyń wiejskich przygotowało królewską ucztę, a zespół Zuławianki zaśpiewał regionalne piosenki.

 

 

Zapraszamy na relację wideo z tego wydarzenia.

Edyta Kozakiewicz

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Artur Miścicki
Artur Miścicki 22.07.2015, 16:42
No właśnie, bo to bardzo istotne jest. Byłem już na kilku wycieczkach ze Stowarzyszeniem, ale takiego zaangażowania mieszkańców jak w Nowej Kościelnicy i Piaskowcu - nie widziałem. Może podobnie było w Oleśnie, ale tam mają takie wycieczki na codzień. Tutaj ludzie wpuszczali nas swoich domów byśmy mogli pozwiedzać zabytkowe wnętrza. Ale gdzie tam wnętrza ... my to kuchnie, piwnice, strychy penetrować,domy zamieszkałe, jeden w remoncie. Oj ludzie :) A Ci ludzie z Nowej Kościelnicy uśmiechnięci, mili. Ja to wszystko rozumiem. Ale żeby wpuszczać tabun 64 żądnych wrażeń wagabundów do własnego domu - trzeba mieć po prostu złote serce. To było bardzo bardzo przyjemne dla nas. Również panie urocze serowarki - tak przyjazne naszemu wygłodniałemu stadu, dwoiły się i troiły by nadążyć dokrawać nam sera o smaku niczym ambrozja. O przyprawach nie wspomnę, bo to był majstersztyk! Serdecznie Wam dziękujemy. Następna niespodzianka czekała nas u Hersztków :) Zimne lemoniady, soki, owoce na stole jak z uczty u sułtana. Niezwykle kreatywnie utrzymana posesja, z olbrzymim gustem i smakiem. Sama zaś Manufaktura i jej wyroby, umiejscowienie w zabytkowych wnętrzach spichlerza miało wymiar niemal mistyczny. Poczęstunek zaś w Piaskowcu i występ zespołu "Żuławianki" był dla nas nie tylko wisienką na torcie, a olbrzymim, pozytywnym zaskoczeniem. Przepyszne potrawy, ciasta, napoje zimne i gorące. Panie tak profesjonalne jak z renomowanej restauracji potrafiły w niedostrzegalny sposób spowodować, że jedliśmy, jedliśmy i jedliśmy. Wszystko w rytm żuławskich przyśpiewek pod dyktando akordeonu. Dziewczyny z zespołu "Żuławianki"! Uwiodłyście nas! A to wszystko podlane niesamowitym humorem sołtysa Piaskowca oraz przyprawione szczyptą staropolskiej poezji. Na koniec perła; wystawa i galeria w Nowej Kościelnicy ... .Galeria zabytkowych przedmiotów użytkowych, retrospektywna wystawa fotografii, wystawa rękodzieła artystycznego - i to na jakim poziomie! (Nasze zdjęcia tego nie oddają i nie oddadzą!) Ba; wszystko to powstało w zaledwie trzy dni. Słuchajcie. Komandosom taka akcja się nawet nie śniła. Marzenie! Dwie sale pełne zdjęć i eksponatów! Niesamowite ... . Nic dziwnego, że do tej pory pojawiło się już w kilku albumach, kilkaset zdjęć z tego spaceru. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak cudowne przyjęcie. Nie wiem jak inni uczestnicy, ale ja duszą nadal jestem w Nowej Kościelnicy ... .
Przewodnik
Przewodnik 22.07.2015, 12:11
Galerię fotografii i starych przedmiotów przygotowali mieszkańcy z panem sołtysem Mirosławem Nowakiem i panią Danutą Sawczyńską na czele. Stowarzyszenie wystawiło rękodzieło. Mieszkańcy również zaangażowali się w przygotowania i chętnie wpuszczali wycieczkę do domów lub na podwórza, by podziwiać zabytkowe domy.