Wydanie nr 56/2020, Wtorek 25.02.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ogromna kara za przekroczenie terminu. Budowa kanalizacji, brak nadzoru i wiele uszkodzeń. Gmina Stegna - 26.11.2015

10 mln, wydane na budowę kanalizacji, masa problemów i kara nałożona przez Urząd Marszałkowski, to następna inwestycja po targowisku, z którym, muszą się, uporać obecne władze Gminy Stegna. Mieszkańcy, trzech miejscowości Żuławek, Przemysławia i Drewnicy poprosili nas o interwencję, w sprawie podłączonej, ale według nich, źle, działającej kanalizacji.

Najbardziej bulwersujący w tej sprawie dla mieszkańców, był fakt braku nadzoru w trakcie budowy, niejednokrotnie dochodziło do naruszenia mienia prywatnego przez podwykonawców. Nadzór budowlany opierając się, na oświadczeniu kierownika budowy zgłosił wiele uwag do tego oświadczenia i nazwał je przesunięciami w projekcie. Zamiast nakazać, je usunąć, naniesiono zmiany i dostosowano projekt, do tego, co, zostało wykonane.

Prawo daje możliwość Gminie Stegna do odwołania się, od decyzji Urzędu Marszałkowskiego. To, inwestycja realizowana przez lata, projekt powstał w 2004 roku, a realizacją zajęła się poprzednia władza w 2010 roku. Nie trzeba uświadamiać nikogo, co oznacza zwrot tylu środków w świetle planowanych inwestycji i jakie konsekwencje, niesie za sobą dla obecnej,  niezadowalającej sytuacji finansowej budżetu Gminy Stegna.

Obecne władze Gminy zastały inwestycję, która nie miała jeszcze pozwolenia, na użytkowanie. Przyspieszyły procedurę odbiorów, co wiązało się, z rozliczeniem całego kontraktu, i środków zewnętrzych, które były przyznane, na realizację inwestycji. Wicewójt Tomasz Gajewski wskazał na to, że przez 1, 5 roku sieć kanalizacyjna w wyniku wadliwego wykonania była przekładana, rozkopywana i rozbudowywana w bardzo znacznym stopniu, w celu usprawnienia i jej prawidłowego funkcjonowania.

W związku z ogłoszeniem upadłości Hydrobudowy, syndyk masy upadłościowej realizuje obecnie, te zadania, które nie zostały dokończone. Inwestycja ma zabezpieczenie  na polisie ubezpieczeniowej i gwarancjach bankowych, należytego wykonania umów, przez okres gwarancyjny. Gmina przystąpiła, do przeglądu gwarancyjnego, ogłosiła nowy termin wezwania przedstawicieli Hydrobudowy i zostanie przeprowadzona nowa kontrola. Wszelkie nieprawidłowości wynikające, z tytułu złego funkcjonowania należy zgłaszać w Urzędzie Gminy w Stegnie, o czym informował już, wicewójt na zebraniach wiejskich. Pozwoli to, na egzekwowanie tego okresu gwarancyjnego od syndyka i konsorcjantów, którzy realizowali wspólnie, to zadanie inwestycyjne.

Na chwilę obecną, zgłoszenia mieszkańców przyjmuje również, Przedsiębiorstwo Komunalne "Mierzeja" które, jest odpowiedzialne, na podstawie zawartej umowy, za bieżącą eksploatację, tych urządzeń kanalizacyjnych, na terenie gminy Stegna. 

Dziękuję bardzo za  pomoc w realizacji materiału sołtysom wsi Przemysławia, Drewnicy i Żuławek.

 

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
adam
adam 31.01.2016, 17:29
a Nowy Dwór to nic lepszego gmina załatwia się do rowu a Burmistrz spał kiedy trwała inwestycja
Marek
Marek 01.12.2015, 14:30
Już tydzień czasu od ukazania się wiadomości o "udanych" inwestycjach poprzedniej p. Wójt i jej koleżanek radnych, a tu cisza. Panie z przewodniczące - "czyli kwiat naszej rady" milczą. Pani Przewodnicząca Rady, jej zastępczyni, szefowa komisji budżetowej, szefowa komisji rewizyjnej, milczą. Na sesji cisza ani mru mru na ten temat. Ale może będzie niedługo jakieś oświadczenie bo odbyło się wczoraj tajne przez poufne spotkanie w zielonej tawernie, więc pewnie jakaś strategia ustalona i może będzie się działo. Czeeeeeeeekam na info od naszych Pań.
Ale ale Aleksandra
Ale ale Aleksandra 01.12.2015, 17:22 (odpowiedź do Marek)
Kto by się tam przejmował taką bzdurą jak spierdzielona kanalizacja, niefunkcjonalne targowisko czy choćby wybudowanie przystani na obcej działce ???? Nie wiecie ludzie co to prawdziwe problemy jak np treść zaproszeń dożynkowych - istny skandal dla gminy
kapishon
kapishon 29.11.2015, 11:25
Tak na facebookach glucha cisza. Tak to każdą duperelę jedna po drugiej masowo udostepnia a tu artykuł o Stegnie z jakże ważnymi informacjami dla mieszkańcow a ani blond ani czarna ani ruda nie udostepni. Ale jak sztucznie rozkrecaly afere z autobusami to zamieszczaly nawet artykuly o jakimś autobusie z gminy lichnowy czy o gminach wielkopolskich i ich autobusach żeby tylko wzbudzić panikę u ludzi. I co ? Teraz glucha cisza jak pojawiły się konkretne zarzuty
Radny jest osobą publiczną.
Radny jest osobą publiczną. 29.11.2015, 10:21
Czekam na komentarz Pani Gabrieli Danelskiej - Przewodniczącej Komisji Budżetowej. Proszę zrobić z nią wywiad. Tak ładnie wypowiedziała się w sprawie autobusów. W końcu jest główną radną odpowiedzialną za budżet. Nawet na ich facebookach cisza. Jak znam życie to odpowie, że nie zna tematu i musi się z nim zapoznać. Chyba czas już miała. Podobno na komisjach brała materiały. Czekam p. Danelska ma Pani nie tylko prawo ale i obowiązek nam wytłumaczyć wszystkie niejasności w realizacji inwestycji.
wątroba
wątroba 29.11.2015, 11:08 (odpowiedź do Radny jest osobą publiczną. )
Obstawiam,że zwali odpowiedzialność na pracowników gminy
Nietrzeźwy idealista
Nietrzeźwy idealista 28.11.2015, 20:51
Czyli jak to w końcu jest? Chodzi o to, że poprzednie władze narobiły baboli przy inwestycjach przez co teraz będzie trzeba te wszystkie pieniądze oddać? Dotacje, subwencje i dofinansowania czy jak to się nazywa? To wszystko teraz będzie trzeba zwrócić tak? Czy teraz my wszyscy mieszkańcy musimy zapłacić za błędy popełnione przez poprzednie władze? Sam już nie wiem o co chodzi. Albo czy może mi ktoś wytłumaczyć czy Pani Da...ska i Kwi....wska gdziekolwiek wcześniej pracowały? Czy one wiedza co to znaczy uczciwa praca? Ja się pytam bo nie wiem. Po Stegnie i Jantarze ludzie mówią, że one kiedyś jakieś garnki z gliny wyklejały a później udało im się dorwać do władzy.
syjon
syjon 28.11.2015, 21:01 (odpowiedź do Nietrzeźwy idealista)
Jedna na pewno "pracowała" dla ori..... :-)