Wydanie nr 228/2020, Sobota 15.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Napoleon, Maria, Stefan, Arnolf, Arnulf, Trzebiemir, Armida
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Fundacja WRÓĆ: inwestycja w oszczędzanie energii. - 26.11.2017

Fundacja WRÓĆ: inwestycja w oszczędzanie energii. - 26.11.2017 fot. Fundacja WRÓĆ
Fundacja WRÓĆ od września 2002 roku poprzez podejmowane działania systematycznie wspiera osoby z niepełnosprawnością mieszkające na terenie województwa pomorskiego. W dwóch Ośrodkach Edukacyjno Rehabilitacyjno Wychowawczych w Jezierniku i Lasowicach Wielkich grono pozyskanych i wykształconych przez Fundację rehabilitantów, terapeutów i opiekunów odkrywa i poszerza możliwości rozwojowe prawie sześćdziesięciorga dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną i umysłową w stopniu znacznym i głębokim. Realizując cele statutowe, Fundacja WRÓĆ korzysta w szerokim zakresie ze wsparcia pozyskanego z Funduszy Europejskich i środków krajowych, przekształcając je w trwałe inwestycje służące jej Podopiecznym i najbliższemu otoczeniu.

Obecnie Fundacja WRÓĆ jest w trakcie realizacji prac związanych z Projektem w ramach wsparcia dotacyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, Poddziałanie  10.2.1. Efektywność energetyczna. Zadanie „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków w Ośrodkach Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczych Fundacji WRÓĆ” uzyskało dofinansowanie w wysokości 85% netto inwestycji, co stanowi kwotę 3 238 311,09 zł. Całkowita wartość prac w ramach Projektu wynosi 4.686.026,64 zł.

Projektem zostały objęte budynki OREW w Jezierniku i Lasowicach Wielkich. Zgodnie z założeniami, do grudnia 2017 roku zostaną wykonane prace pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania obiektów na energię cieplną, eliminację paliw stałych oraz wdrożenie odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu. Do poszczególnych etapów Projektu należy wykonanie izolacji cieplnej budynków, wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja układu ciepłej wody użytkowej, poprzez wymianę gruntowej pompy ciepła, optymalizacja systemu rozprowadzania ciepła w budynkach oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Wszystkie zaplanowane rozwiązania przyczynią się do redukcji rocznego zapotrzebowania na energię średnio o ponad 60%. Zwiększenie efektywności energetycznej będzie się wyrażało (szacunkowo) w zmniejszeniu rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach o 795 000 kwh/rok, zmniejszeniu zapotrzebowania obiektów na ciepło z ponad 200 do około 25 kwh/m 2 /rok średnio na budynek, uzyskaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii na poziomie ponad 90 MWh rocznie. Zastosowane w wyniku realizacji przedsięwzięcia rozwiązania będą miały znaczenie proekologiczne dla najbliższego otoczenia, wyrażające się w spadku emisji gazów cieplarnianych o około 350 t/CO2/rok. Środki finansowe zaoszczędzone w wyniku zwiększenia efektywności energetycznej budynków zostaną wykorzystane na zaspokojenie stałych potrzeb Podopiecznych Fundacji WRÓĆ, szczególnie w zakresie rehabilitacji i terapii oraz dostępu do wspierających te działania nowoczesnych rozwiązań metodologicznych i technologicznych.Logotyp Fundusze Europejskie

 

Mateusz Grabowski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.