Wydanie nr 153/2020, Poniedziałek 1.06.2020
imieniny: pokaż (16 imion)Bernard, Nikodem, Alfons, Symeon, Fortunat, Magdalena, Eunika, Konrad, Felin, Felina, Ischyrion, Juwencja, Juwencjusz, Justyn, Teobald, Pamela
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

228. Rocznica Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w Nowym Dworze Gdańskim

 228. Rocznica Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w Nowym Dworze Gdańskim fot. Facebook Gmina Nowy Dwór Gdański/ Krystian Falk, Monika Błaszczyk
W Nowym Dworze Gdańskim uczczono 228. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Gminne obchody przyciągnęły sporą liczbę mieszkańców.

Na przybyłych mieszkańców czekały flagi Polski, miasta oraz okolicznościowe przypinki, które były rozprowadzane przez zuchy z 2 Nowodworskiej Gromady Zuchowej "Wilczęta" i harcerzy z 11. Nowodworskiej Drużyny Harcerskiej "Płomienie". Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi. Liturgii przewodniczyli księża: Antoni Mikielewicz, Mariusz Pietrzykowski oraz Arkadiusz Dekański. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Sursum Corda. Następnie przemaszerowano ulicami miasta pod "Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną i Niepodległą Ojczyznę". Na miejscu dokonano uroczystego wciągnięcia na maszt flagi RP oraz odegrano hymn państwowy. Głos do mieszkańców zabrał Burmistrz Jacek Michalski, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest Konstytucja, jej przestrzeganie, rola w demokratycznym państwie prawa oraz ochrona jej zapisów. Do zebranych zwrócił się także Starosta Powiatu Nowodworskiego Jacek Gross, który przypomniał, jak ważnym aktem w dziejach Polski, było uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów, po czym oddano hołd wszystkim poległym bohaterom Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości dla mieszkańców zaśpiewała Żaklin Buchowiecka, która zaprezentowała utwór - "Uwierz Polsko". Rozchodzący się do domu uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Nowego Stawu. Dowódcą uroczystości był Zastępca Komendanta PSP mł. bryg. Łukasz Zblewski.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia: pocztom sztandarowym, służbom mundurowym, uczniom, nauczycielom, księżom, pracownikom ŻOK-u, przedstawicielom mediów lokalnych, chórowi Sursum Corda, Orkiestrze Dętej, Stowarzyszeniu Przyjaciół Marzęcina oraz pozostałym. Dziękujemy mieszkańcom za tak liczne przybycie. Do zobaczenia za rok!

Info i foto: Facebook Gmina Nowy Dwór Gdański/ Krystian Falk, Monika Błaszczyk

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.