Wydanie nr 153/2020, Poniedziałek 1.06.2020
imieniny: pokaż (16 imion)Bernard, Nikodem, Alfons, Symeon, Fortunat, Magdalena, Eunika, Konrad, Felin, Felina, Ischyrion, Juwencja, Juwencjusz, Justyn, Teobald, Pamela
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański: Mennonici na Żuławach - Europejska Noc Muzeów

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dwory Gdańskiego – Klub Nowodworski zaprasza do Żuławskiego Parku Historycznego, ul. Kopernika 17, gdzie poznamy historię menonitów na Żuławach. Kim byli? Skąd przyszli? Dlaczego trafili do Polski i na Żuławy? Jak żyli? Jak się ubierali? Co po nich pozostało w naszym regionie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można uzyskać podczas wykładów na Strychu Osobliwości w Muzeum Żuławskim, które przygotowali doktoranci: Łukasz Kępski i Radosław Kubus.

Tradycyjnie jednak nie będą to tylko wykłady. Jak co roku przygotowano dla mieszkańców ciekawy i pełen atrakcji program spędzenia wspólnego wieczora i nocy.

Już o godzinie 20.00 otworzymy podwoje Żywego Muzeum! Nasze sale ożyją, zamieszkają w nich mennonici, których życie codzienne będziemy mogli podejrzeć. W tym samym czasie na zewnątrz, przy budynku Żuławskiego Parku Historycznego, odbywać się będą animacje, które również przybliżą nam zabawy sprzed wieków: tradycyjne, proste, ludyczne.  

Niebywałą atrakcją będzie ostatnie przed remontem zwiedzanie ŻOKu po zmroku. Tego dnia od godziny 20.00 będzie można odbierać w sekretariacie Żuławskiego Ośrodka Kultury wejściówki na dwa nocne spacery: o 21.00 dla dzieci i młodzieży i  o 23.00 dla dorosłych. Wyjątkowym  punktem programu będzie spektakl w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, zatytułowany „Timmerliden – Cieśle”.  Tematyka? Oczywiście mennonicka. Widzowie będą mieli jedyną i niepowtarzalną okazję uczestniczyć w mennonickim procesie sądowym. Dopełnieniem będą przekąski inspirowane kuchnią mennonitów: zweibaki w dwóch odsłonach i tradycyjne smarowidło. 

Inicjatorem i głównym organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów 2019 w Nowym Dworze Gdańskim jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dwory Gdańskiego – Klub Nowodworski. W organizacji wspierają nas Żuławski Ośrodek Kultury, Teatr Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, Gmina Nowy Dwór Gdański, mleczarnia Maluta,  Mentor Ubezpieczenia i Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim.

Info i foto: Facebook wydarzenie: Mennonici na Żuławach - Europejska Noc Muzeów/ Facebook Żuławski Park Historyczny

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.