Wydanie nr 65/2021, Sobota 6.03.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Eugenia, Róża, Jordana, Koleta, Frydolin, Wiktor, Jordan, Będzimysł
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim zostanie w końcu przywrócony?

  • Wydanie nr 65/2021
  • 25 września 2019, 11:25
  • Redakcja
  • Wiadomości
Czy mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim zostanie w końcu przywrócony? fot. Kamery TvMalbork.pl
Tymczasowe wstrzymanie porozumienia o małym ruchu granicznym z Federacją Rosyjską zostało wprowadzone latem 2016 roku. Miało to związek z odbywającym się w naszym kraju szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Minęły już trzy lata, a rząd w dalszym ciągu nie przywrócił możliwości łatwiejszego przekraczania granicy z Rosją mieszkańcom przygranicznych miast.

Temat przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim wraca przy okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Koalicja zwraca uwagę na fakt, że niezależnie od krytycznej oceny polityki prowadzonej przez Władimira Putina trzeba pamiętać, że Federacja Rosyjska jest przede wszystkim naszym sąsiadem i należy dbać o dobre kontakty, które ważną rolę odgrywają w kształtowaniu relacji międzynarodowych. Przykładem takiej współpracy i stosunków dobrosąsiedzkich był właśnie mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim. Politycy zwracają uwagę również, że decyzja o wstrzymaniu tego ruchu zdecydowanie obniżyła perspektywy rozwoju terenów przygranicznych, a także uderzyła bezpośrednio w przedsiębiorców i mieszkańców tych terenów powodując realne straty.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wstrzymanie umowy podyktowane było względami narodowego bezpieczeństwa rozumianego, jakojeden z podstawowych obszarów aktywności państwa, polegających na zmniejszaniu ryzyka oraz przeciwdziałaniu wszelkiego rodzaju zagrożeniom w celu zapewnienia umożliwiających rozwój i swobodę realizacji interesów narodowych”. Mimo, że mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim został zawieszony z powodu odbywającego się w Warszawie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, ostatecznie po zakończeniu tych wydarzeń nie przywrócono go.

MSWiA wskazuje wiele negatywnych zjawisk, które nasiliły się w przeciągu ostatnich lat. Jednym z nich, zdaniem ministerstwa, jest rosnąca militaryzacja obwodu kaliningradzkiego i towarzyszący na tym obszarze proces osiedlania się kadr wojskowych, a także podwyższona aktywność służb specjalnych i innych siłowych resortów.

Poza tym w Elblągu, który położony jest niedaleko granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, stacjonuje Wielonarodowa Dywizja Północ – Wschód, która koordynuje działania wojsk NATO na wschodniej flance. Również wspólnie z Unią Europejską Polska stara utrzymywać się stanowczy kurs w polityce wobec Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie.

Wszystkie zagrożenia, które mogłyby destabilizować sytuację w regionie, wymagają podjęcia takich działań, które przyczynią się do rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa naszego kraju.

A wy co sądzicie na ten temat? Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim powinien w końcu zostać przywrócony? Czekamy na opinie i komentarze w tej sprawie.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.