Wydanie nr 158/2020, Sobota 6.06.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Norberta, Dominika, Benignus, Gerarda, Symeon, Więcerad, Laurenty, Gerard, Klaudiusz, Norbert, Paulina, Kandyda
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Wybierasz się na grzybobranie? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

 • Wydanie nr 158/2020
 • 7 pażdziernika 2019, 10:09
 • Redakcja
 • Na sygnale
Wybierasz się na grzybobranie? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. fot. pixabay
Prawie każdego dnia polscy policjanci przyjmują zgłoszenia o zaginięciu osób podczas grzybobrania. Nie każdy amator grzybów zna las, do którego wybiera się. Zdarza się dość często, że wybiera się sam, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. W związku z tym policja apeluje do wszystkich o rozwagę, rozsądek i większą wyobraźnię.

Jesienny spacer po lesie, a przy tym zbieranie grzybów jest doskonałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury. Jednak nie można zapominać przy tym o własnym bezpieczeństwie. Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności, gdy wybieramy się na grzybobranie.

W związku z tym, by uniknąć tragedii, policja przypomina o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas naszych jesiennych wędrówek po lesie.

 1. Nie wybieraj się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że pójdziesz sam na grzybobranie, poinformuj bliskich o tym fakcie, podaj im również przybliżony czas powrotu.

 2. Jeżeli jesteś w towarzystwie, wówczas nie oddalajcie się od siebie i utrzymujcie ze sobą kontakt wzrokowy.

 3. Kiedy rezygnujesz z grzybobrania, powiedz o tym innym.

 4. Pamiętajmy o punktach odniesienia i charakterystycznych elementach terenu, po którym poruszamy się, by bezproblemowo wrócić do miejsca, z którego się wyruszyło.

 5. Naładowany telefon komórkowy i latarkę obowiązkowo ze sobą zabieramy, a także elementy odblaskowe lub jasne ubrania, które pomocne będą w ewentualnej akcji ratunkowej.

 6. Najlepszą porą na grzybobranie jest dzień. Po zmierzchu jesienią temperatury są niskie i mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia.

 7. Pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej i odpowiednim obuwiu – jesienią pogoda jest zmienna.

 8. Jeżeli zabłądzimy lub ktoś z naszej grupy się zgubił, wówczas niezwłocznie zaalarmujmy policję.

 9. W momencie, gdy odnajdziemy drogę do domu lub odnajdziemy poszukiwaną osobę, również należy powiadomić o tym fakcie policjantów. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.


Źródło: policja.pl

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.