Wydanie nr 274/2020, Środa 30.09.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Klub Nowodworski - Stowarzyszenie Miłośników Nowy Dwór Gdański z wyróżnieniem od Bursztynowego Mieczyka

  • Wydanie nr 274/2020
  • 17 stycznia 2020, 08:30
  • Redakcja
  • Wiadomości
Jedna z głównych nagród - Nagroda Bursztynowego Mieczyka - została przyznana w obszarze kultury. W kategorii tej wyróżniony został Klub Nowodworski - Stowarzyszenie Miłośników Nowy Dwór Gdański.

Nagroda trafiła do Klubu Nowodworskiego za "wierność lokalnej tradycji i jej sukcesywne propagowanie oraz za profesjonalne działania obywatelskie w obszarze kultury".

Statuetkę oraz okolicznościowy dyplom wspólnie wręczyli Laureatom: Pan Mieczysław Struk - Marszałek Samorząd Województwa Pomorskiego; Pani Agnieszka Kapała-Sokalska - członkini Zarządu Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Pan Ireneusz Szweda - przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, Pana Dariusza Drelicha.

 Można i należy być dumnym z żuławskiego pochodzenia – ta dewiza przewodzi członkom Klubu Nowodworskiego.

Klub Nowodworski od niemal 30 lat działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego Żuław Delty Wisły. Prowadzi działalność edukacyjną i doradczą. Dba o stare cmentarze, chroni i pomaga chronić dziedzictwo materialne i duchowe regionu. Prowadzi archiwum „Muzeum Opowieści”, gdzie od lat gromadzi pamiątki, zdjęcia, dokumenty i wspomnienia świadków historii Żuław.

Stowarzyszenie prowadzi społecznie Muzeum Żuławskie, a wraz z filią w Żelichowie - lapidarium kamieni nagrobnych, tzw. „Cmentarz 11 wsi”. Od 8 lat z sukcesami zarządza Żuławskim Parkiem Historycznym. Klub Nowodworski stał się prawdziwą wizytówką regionu, a prowadzone w nim imprezy kulturalne, wystawy, konferencje i wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

7 lat temu Klub zainicjował obchody „Dnia Osadnika”. Jest to święto jednoczące żuławiaków, gdyż mieszkańcy są potomkami osadników przybyłych z różnych stron Polski i świata.  Udział grupy rekonstrukcyjnej w ubiegłorocznych inscenizacjach był symboliczny. Role osadników w ramach obchodów odgrywają sami mieszkańcy, którzy chętnie i z pełnym zaangażowaniem przygotowują się do „Dnia Osadnika”.

Stowarzyszenie jest zdecydowanym liderem wśród żuławskich organizacji pozarządowych działających na rzecz budowania tożsamości regionalnej Żuławiaków, aktywizacji żuławskiej społeczności i wolontariatu.

Dowiedz się więcej o działalności Stowarzyszenia:
http://www.klubnowodworski.pl/
@Klub Nowodworski

Gratulujemy!

źródło: Bursztynowy Mieczyk

Fot. Dawid Linkowski // Archiwum ECS

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.