Wydanie nr 27/2021, Środa 27.01.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Chciał wywieźć z Polski zabytki.

Chciał wywieźć z Polski zabytki. fot. WMOSG
Na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w kontrolowanym mercedesie dzieła sztuki. Mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego nie posiadał żadnych dokumentów umożliwiających wywóz zabytków z Polski.

Kierowca mercedesa stawił się do odprawy granicznej pod koniec stycznia br. W trakcie kontroli funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w aucie rzeźbę o walorach zabytkowych - „Jaguara pożerającego zająca” wskazującego, że autorem może być Antoine-Louis Barye. W samochodzie znaleziono również obraz, rysunek i fotografię z początku XX wieku. 42 - letni mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego nie posiadał żadnych dokumentów umożliwiających wywóz dzieł sztuki z Polski. W związku z tym wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone do czasu wydania opinii przez rzeczoznawcę ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa w zakresie opieki nad zabytkami, zgodnie z którą okazało się, że są to zabytki. Biegły oszacował, że wartość każdego z nich jest mniejsza niż 40 tys. zł, więc nie wymaga pozwolenia na wywóz dzieł sztuki z kraju. Natomiast Rosjanin powinien posiadać dokumenty, o których mowa w ust. 2 § 59 ustawy o ochronie zabytków.

Straż Graniczna apeluje.

W przypadku przewożenia przedmiotów mających znamiona zabytków Straż Graniczna apeluje do podróżnych, by podczas odprawy granicznej posiadali stosowne dokumenty. Zgodnie z ustawą, wywożąc za granicę zabytek nie wymagający uzyskania pozwolenia należy liczyć się z tym, że Straż Graniczna może zażądać okazania jednego z dokumentów: ocenę wskazującą czas powstania zabytku, wycenę zabytku, fakturę zawierającą dane pozwalające na identyfikację przedmiotu, potwierdzenie wwozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ubezpieczenie przewozu zabytku z zagranicy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub pozwolenie na wywóz zabytku z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

 

 

Informacja i zdjęcia: kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, Rzecznik Prasowy WMOSG

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.