Wydanie nr 158/2020, Sobota 6.06.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Norberta, Dominika, Benignus, Gerarda, Symeon, Więcerad, Laurenty, Gerard, Klaudiusz, Norbert, Paulina, Kandyda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

STANOWISKO BURMISTRZA NOWEGO DWORU GDAŃSKIEGO W SPRAWIE ORGANIZACJI WYBORÓW PREZYDENCKICH.

  • Wydanie nr 158/2020
  • 31 marca 2020, 16:06
  • Jacek Michalski - Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, Burmistrz Jacek Michalski przesłał pismo do Komisarza Wyborczego w Gdańsku.
W związku ze zbliżającymi się wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wyznaczonymi na 10 maja 2020 roku, w obliczu wprowadzonego w Polsce stanu epidemii i związanych z nim ograniczeń informuję, że zadania nałożone na gminę Nowy Dwór Gdański wynikające z kalendarza wyborczego nie są możliwe do wykonania.
 
Sytuacja w naszym kraju objętym epidemią związaną z wirusem SARS – CoV-2 jest coraz mniej bezpieczna dla obywateli i wymaga wielu ograniczeń. Jak w takim momencie sprawnie zorganizować i przeprowadzić wybory nie narażając zdrowia i życia mieszkańców mojej gminy?
 
Do chwili obecnej wykonaliśmy wszystkie zadania nałożone na gminę Nowy Dwór Gdański, wynikające z kalendarza wyborczego. Jednak postawione przed nami zadanie wyboru, do dnia 10 kwietnia 2020 roku od 90 do 135 członków komisji wyborczych, w warunkach zagrożenia, jest niezwykle trudne do wykonania. Jak zorganizować spotkania członków komisji, wybrać przewodniczących i przeszkolić ludzi w warunkach realnego zagrożenia ich życia i zdrowia?
 
Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim pracuje w ograniczonym stanie osobowym, ze znaczną częścią załogi pracującą w trybie zdalnym. W związku z powyższym znacznie ograniczyły się nasze możliwości zorganizowania i przygotowania lokali wyborczych. Przygotowanie wymaga wyposażenia ich w niezbędne meble i sprzęt a do tego potrzebni są ludzie. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo?
 
Oczywiści największym dylematem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom naszej gminy, zarówno tym, którzy będą członkami komisji wyborczych jak i pozostałym, którzy zdecydują się wziąć udział w wyborach i odwiedzić lokale wyborcze?
Kto zabezpieczy członkom komisji wyborczych i wyborcom tysiące jednorazowych rękawiczek, maseczek, czy też płyny dezynfekujące?
 
Trudno zorganizować pracę Referatu Administracji i Spraw Społecznych oraz Urzędu Stanu Cywilnego, których zadaniem będzie sporządzenie spisów wyborców, sporządzanie pełnomocnictw do głosowania w miejscu zamieszkania czy dopisywanie wyborców przebywających czasowo na terenie gminy do spisu wyborców. Wydawanie zaświadczeń musi się odbywać osobiście w związku z uzyskaniem hologramu.
 
Jak w bezpieczny sposób przekazać materiały wyborcze, spisy wyborców i karty do głosowania komisjom wyborczym a po zakończeniu głosowania je odebrać wraz z protokołami? Trudności będą także dotyczyły obsługi informatycznej wyborów na terenie gminy.
Wiele z wyżej wymienionych działań, zarówno przygotowawczych, jak i tych związanych z przebiegiem głosowania wiąże się z ogromną ilością bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Jestem przekonany, że wpłynie to na drastyczny przyrost osób zarażonych i zagrozi bezpieczeństwu wielu mieszkańców gminy Nowy Dwór Gdański.
 
W związku z powyższym wnioskuję o przełożenie terminu wyborów tak aby nie narażać wszystkich biorących w nich udział na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.
Jacek Michalski - Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
#Hołownia2020
#Hołownia2020 01.04.2020, 15:43
Dobrze robi. Brawo!