Wydanie nr 65/2021, Sobota 6.03.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Eugenia, Róża, Jordana, Koleta, Frydolin, Wiktor, Jordan, Będzimysł
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 1 kwietnia br. aplikacja „Kwarantanna domowa” jest obowiązkowa.

Od 1 kwietnia br. aplikacja „Kwarantanna domowa” jest obowiązkowa. fot. KPP Malbork
Z obowiązkową kwarantanną domową od 1 kwietnia 2020 wiąże się dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa". Istnieją szczególne warunki, które zwalniają niektóre osoby z tego obowiązku poprzez złożenie specjalnego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. Policja będzie weryfikowała prawdziwość złożonych oświadczeń, a w przypadkach gdy będą fałszywe, wszczynała postępowania karne. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

 

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. Obowiązek instalacji aplikacji „Kwarantanna domowa” dla osób objętych kwarantanną wprowadziła podpisana 31 marca 2020 r. przez Prezydenta RP specustawa. Jej pełna nazwa to ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

 

Zwolnienia z obowiązku.

Z obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składa się do Policji lub Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego właściwego dla miejsca odbywania kwarantanny. Może być ono złożone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Policja apeluje, że posiada możliwości techniczne do weryfikowania prawdziwości informacji zawartych w oświadczeniu. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna z art. 233§6 kodeksu karnego Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

 

Oświadczenie można złożyć telefonicznie pod numerem infolinii: 22 165 57 44.

 

 

Jak działa aplikacja?

Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk przekażcie Policji lub Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Wzór oświadczenia znajdziecie na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa

Na tej stronie znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje, czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania. Koniecznie przeczytajcie!

 

 

 

Informację przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Młody Polak
Młody Polak 04.04.2020, 07:53
Sasin 10 lat temu zorganizował wylot so smoleńska. Teraz też 10-tego organizuje wybory. Czy to przypadek ?