Wydanie nr 340/2020, Sobota 5.12.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Pęcisława, Krystyna, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Samorządowcy powalczą o Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot w Senacie.

  • Wydanie nr 340/2020
  • 10 września 2020, 16:27
  • Gmina Nowy Dwór Gdański
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Samorządowcy powalczą o Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot w Senacie. fot. Gmina Nowy Dwór Gdański
Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski znalazł się w delegacji Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot, która pojechała do Warszawy do Senatu RP, gdzie Senatorowie będą decydować o ustawie metropolitalnej dla Pomorza.

 

O ustanowienie metropolii nasz region stara się od wielu lat. W 2011 r., z inicjatywy śp. Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza powstało stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w którym współdziała 57 samorządów - zarówno gminy miejskie, jak i wiejskie, a także osiem powiatów. OMG-G-S łącznie obejmuje obszar o powierzchni blisko 5,5 tys. km², zamieszkały przez prawie 1,6 mln mieszkańców. Pomorska metropolia istnieje faktycznie, ale do jej dalszego rozwoju niezbędna jest ustawa uchwalona przez obie izby parlamentu i podpisana przez Prezydenta RP. Dzięki temu samorządy zyskają dodatkowe kompetencje i środki finansowe. Na mocy takiej ustawy w 2017 r. władze centralne powołały do życia Metropolię Górnośląsko-Zagłębiowską i jest to na razie jedyny jak dotąd - pilotażowy - projekt, który uzyskał wsparcie władz państwowych.

 

 

 

 

Wypowiedzi polityków obozu rządzącego świadczą o tym, że w Sejmie projekt utworzenia kolejnej metropolii nie spotka się z poparciem większości. Jednak wykorzystanie inicjatywy ustawodawczej Senatu jest ważnym krokiem, by w przyszłości ustawa metropolitalna dla Pomorza mogła stać się faktem. Metropolia na Pomorzu to przede wszystkim dodatkowe fundusze (5 proc. z podatku PIT) na rozwój regionalny - w tym na transport publiczny. W przypadku naszego regionu może chodzić nawet o 200 mln zł rocznie. W tej chwili środki te trafiają do budżetu centralnego. 

 

 

 

 

Podczas posiedzenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentować będą - Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wiceprezes Rady OMGGS, Bogusława Engelbrecht, wójt Linii, Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Maciej Rusek, członek Zarządu OMGGS.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcie: Fb Gmina Nowy Dwór Gdański

 

Gmina Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Łilk
Łilk 10.09.2020, 21:55
Celebryta redbulika nie zaprosili? No tak nie rozmawiają z nic nie znaczącymi
Aras
Aras 10.09.2020, 16:35
a z Malborka z urzędu jak zwykle nikogo hahahaah