Wydanie nr 302/2020, Środa 28.10.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Tadeusz, Wszeciech, Szymon, Juda, Wielimir, Domabor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy polisa OC dla młodego kierowcy musi być droga?

Od obowiązku płacenia OC nie można się uchylać i to nie tylko dlatego, że grożą za to kary finansowe. Brak ważnej polisy to pozorna oszczędność, która mści się wtedy, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku. Składki często stanowią jednak spore obciążenie dla domowego budżetu, zwłaszcza dla młodych kierowców, którym nie przysługują zniżki. Czy OC musi być drogie? Sprawdź, z jakimi kosztami muszą liczyć się początkujący kierowcy.

Czy wiek kierowcy ma wpływ na wysokość polisy?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego dąży do tego, by znaleźć tanie OC. Jest to możliwe dzięki korzystaniu z internetowych kalkulatorów lub gromadzeniu zniżek, przysługujących np. za przedłużanie polisy w tej samej agencji czy bezwypadkową jazdę. Agencje przyjmują, że starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej. Znajduje to swoje potwierdzenie w statystykach, które jasno pokazują, że kierowcy w wieku 18-24 lat, powodują wypadki częściej, niż przedstawiciele pozostałych kategorii wiekowych. Młodzi traktowani są więc z dużo mniejszym zaufaniem, co znajduje także swoje przełożenie na wysokość składki OC.

Zwyżka OC za wiek to bardzo popularne zjawisko. Trudno o wskazanie tego momentu, w którym kierowca przestaje być uznawany jako początkujący. To, od ilu lat przysługują zniżki na ubezpieczenie, należy do wewnętrznych ustaleń każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba zatem przyznać, że wiek ma spory wpływ na cenę polisy, a na naliczanie zniżek nie można raczej liczyć przed ukończeniem przez kierowcę 25 lat. Zdarza się, że ubezpieczalnie zwracają uwagę nie na wiek kierowcy, ale jego doświadczenie w jeździe. Ocenia się je na postawie tego, jak długo jest się w posiadaniu prawa jazdy. Młody kierowca musi się więc liczyć z tym, że w każdym wariancie zapłaci za ubezpieczenie samochodu więcej od starszego właściciela dokładnie takiego samego pojazdu.

Cena OC dla młodego kierowcy

Wyliczenia pochodzące z kalkulatorów OC pokazują, że rozbieżności w cenach są naprawdę duże. Cena polisy OC dla kierowcy w średnim wieku to kilkaset złotych, gdy dla dwudziestoletniego kierowcy, jest to wydatek przekraczający dwa tysiące złotych. Młodym nie przysługują zniżki za wiek czy staż, toteż zmuszeni są płacić pełną kwotę ubezpieczenia.

Istnieją sposoby, by obniżyć wysokość składek OC dla nowych kierowców. Wiążą się one jednak z pewnymi ustępstwami. Najpopularniejszą opcją jest zarejestrowanie pojazdu na takiego kierowcę, któremu przysługują zniżki ze względu na wiek, czyli np. rodzica. Jest to jednak dość ryzykowne. Jeśli dojdzie do wypadku i udowodnione zostanie, że auto użytkowane było przez młodego kierowcę, trzeba będzie liczyć się z dopłatami. Wyjściem z sytuacji jest dopisanie doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół respektują przysługujące mu zniżki i uwzględniają je przy wyliczaniu składki polisy OC.

Jeśli powyższe opcje są z jakichś względów wykluczone, lepiej postawić na auto o mniejszej pojemności silnika lub śledzić pojawiające się promocje dla młodych. Żadne z rozwiązań nie jest więc idealne i często okazuje się, że trzeba po prostu poczekać do ukończenia 26 roku życia, by nabyć konkretne zniżki.

Czy polisa OC dla młodego kierowcy musi być droga?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.