Wydanie nr 302/2020, Środa 28.10.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Tadeusz, Wszeciech, Szymon, Juda, Wielimir, Domabor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nadleśnictwo Elbląg z nagrodą Modernizacja Roku 2019.

  • Wydanie nr 302/2020
  • 25 września 2020, 09:41
  • Nadleśnictwo Elbląg
  • Wiadomości
Nadleśnictwo Elbląg z nagrodą Modernizacja Roku 2019. fot. Nadleśnictwo Elbląg
Ciężka praca leśników nad zachowaniem zabytkowego budynku, w jak najlepszej kondycji została doceniona przez kapitułę ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Z 67 obiektów zgłoszonych do konkursu, w kategorii Budynki Użyteczności Publicznej do drugiego etapu zakwalifikowano 12 obiektów, a spośród nich kapituła konkursu uznała budynek Nadleśnictwa za najlepszą modernizację roku 2019. Elbląskich leśników doceniono za umiejętne połączenie zabytkowego charakteru budynku z nowoczesnością, a jednocześnie zadbanie o pełną funkcjonalność zabytku, jako obiektu użyteczności publicznej.

 

Nadleśnictwo Elbląg ukończyło w 2019 r. gruntowny remont budynku biura, znajdującego się w dawnym zajeździe zlokalizowanym w podelbląskiej Bażantarni, który został zbudowany w 1811 r. w stylu neogotyckim przez radcę handlowego Augusta Abegga. Od 1945 r. budynek nie był aż tak dogłębnie remontowany. Głównym celem remontu było zmniejszenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji CO2 do atmosfery oraz renowacja cennego zabytku, obiektu znajdującego się pod opieką konserwatora zabytków. W trakcie remontu pogłębione zostały piwnice, dzięki czemu zwiększyła się powierzchnia użytkowa budynku, wymienione zostały belki stropowe pomiędzy piętrami zabytkowego obiektu, wymieniono docieplenie, wzmocniono stropodach, wymieniono drzwi zewnętrzne i okna oraz schody wewnętrzne. Wymieniono również źródło ciepła, klimatyzację, zrobiono wentylację wraz z odzyskiem ciepła, wymieniono oświetlenie. Przebudowane zostały pomieszczenia oraz uporządkowano otoczenie Nadleśnictwa wraz z instalacją oświetlenia zewnętrznego i odświeżeniem elewacji. W ramach termomodernizacji, oprócz docieplenia budynku i wymiany stolarki okiennej, zamontowane zostały dwie pompy ciepła - powietrzną – ogrzewającą wodę użytkową i dogrzewającą budynek oraz gruntową, stanowiącą główne ogrzewanie poprzez instalację podłogową. Ponadto zainstalowany został system wentylacyjnego odzyskiwania ciepła.

 

 

 


To jednak nie koniec zmian w przy siedzibie Nadleśnictwa.

- „Jako, że pracujemy blisko przyrody, a jej los nie jest nam obojętny, zamierzamy doprowadzić nasz budynek do pełnej niezależności energetycznej, a tym samym chcielibyśmy, żeby stał się całkowicie zeroemisyjny. Planujemy zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli nam na zaprzestanie z korzystania z prądu powstającego między innymi ze spalania węgla” – mówi Jan Piotrowski leśnik z Nadleśnictwa Elbląg. Nadleśnictwo Elbląg planuje także dalsze prace zmierzające do uporządkowania terenu wokół biura. Jeszcze w tym roku planowana jest rewitalizacja alei wiodącej do zabytkowego obiektu, poprzez posadzenie nowych drzew w alei, w miejscu planowanych do wycięcia starych drzew sukcesywnie rozpadających się lub zamierających. Nowe drzewa nawiązywać będą pokrojem i wyglądem do tych, które można zaobserwować na starych widokówkach. Ponadto, na wiosnę planowane są nasadzenia drzew starych odmian owocowych w sadzie Nadleśnictwa, który został prześwietlony i uporządkowany w minionym roku.

- „Cieszy mnie, że kilkuletnia praca moich pracowników została doceniona na arenie ogólnopolskiej oraz że dzięki środkom finansowym z funduszu leśnego Lasów Państwowych możliwa była renowacja tego pięknego elbląskiego zabytku” – dodaje Mariusz Potoczny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Nadleśnictwo Elbląg
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.