Wydanie nr 102/2021, Poniedziałek 12.04.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Zenon, Saba, Andrzej, Wiktor, Juliusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego warto ubezpieczyć fotelik samochodowy?

Dlaczego warto ubezpieczyć fotelik samochodowy? fot. Dlaczego warto ubezpieczyć fotelik samochodowy?
Wozisz swoją pociechę w foteliku? A czy wiesz, że w przypadku nawet niewielkiej kolizji producenci zalecają wymianę tego sprzętu? Dlaczego jest to takie ważne? Skąd wziąć środki na nowy fotelik dziecięcy? Z pomocą przychodzą ubezpieczyciele, którzy oferują jego ubezpieczenie w ramach polisy autocasco!

Wielu kierowców decyduje się jedynie na obowiązkową polisę OC. W przypadku tego ubezpieczenia liczy się tylko cena, ponieważ jego warunki i zakres są zawsze takie same. Dlatego najlepiej porównać wiele ofert i wybrać najtańszą opcję na https://mubi.pl/najtansze-oc/. Jednak warto także rozważyć dodatkową ochronę w postaci autocasco, assistance i NNW – zwłaszcza gdy jednym z pasażerów jest dziecko!

Dlaczego należy wymienić fotelik po kolizji lub wypadku?

W instrukcji fotelika można znaleźć wzmiankę o konieczności jego wymiany po wypadku lub kolizji drogowej. Ba! Producenci tych urządzeń zalecają ich nieużywanie po zderzeniu samochodu z innym obiektem z prędkością większą niż 10 km/h. Skąd tak restrykcyjne zalecenia? Czy to tylko chęć zysku firm zajmujących się produkcją fotelików?

Nie, w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo maluchów. Zadaniem fotelika samochodowego jest nie tylko przytrzymanie dziecka podczas podróży, ale także pochłanianie energii uderzenia. Gdy dojdzie do zderzenia, to uszkodzeniu może ulec konstrukcja fotelika. Nawet jeśli nie widać mikro uszkodzeń czy pęknięć, to mogą się one pojawić, przez co nie będzie on tak skutecznie chronił siedzącego w nim dziecka.

Dlaczego za zaleceniem wymiany fotelika przemawia bezpieczeństwo, a nie chęć zysku? Wielu producentów renomowanych marek oferuje wymianę fotelika po wypadku. Co ważne, klienci nie muszą za taką usługę nic płacić. Warto jednak zapoznać się z regulaminem firmy. Zazwyczaj wymiana polega na dostarczeniu fotelika do sklepu wraz z dowodem zakupu oraz z notatką policji o udziale w wypadku. Takie rozwiązanie dotyczy marek BeSafe, Baby Design, Recaro, Espiro czy Kiddy.

Czy z polisy OC można otrzymać odszkodowanie za fotelik?

Odszkodowanie za fotelik po kolizji drogowej lub wypadku można otrzymać z polisy OC sprawcy zdarzenia drogowego bądź z własnego ubezpieczenia autocasco. Oczywiście to zależy od okoliczności zajścia. O czym należy pamiętać przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy OC?

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazane jest, że osoby poszkodowane mogą ubiegać się o rekompensatę za wszystkie straty, a więc również za fotelik dziecięcy. Aby otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy, należy pamiętać o:

  • przedstawieniu dowodu zakupu fotelika,
  • pokazaniu instrukcji sprzętu (musi zawierać konieczność wymiany po zderzeniu),
  • udowodnieniu, że w momencie zderzenia fotelik znajdował się w pojeździe – najlepiej zrobić zdjęcie po kolizji lub wypadku, na którym będzie widać pojazd i wnętrze z fotelikiem. Warto także postarać się o odpowiednią notatkę policji.

Część ubezpieczycieli wymaga oględzin fotelika przed wypłatą odszkodowania. W takiej sytuacji albo będą prosić o wysłanie sprzętu, ale przyślą po jego odbiór przedstawiciela.

Którzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie AC fotelika samochodowego?

Odszkodowanie za fotelik samochodowy dla dziecka można także otrzymać z dobrowolnej polisy autocasco. Jest ona o tyle bardziej przydatna, że zapewnia ochronę także w przypadku bycia sprawcą kolizji lub wypadku. Kierowca posiadający AC otrzyma także odszkodowanie, gdy wjedzie w słupek czy drzewo bez udziału innych użytkowników drogi. Jaką jeszcze ochronę zapewnia ubezpieczenie autocasco?

Jeśli chodzi o ochronę fotelika samochodowego, to autocasco zapewnia także ochronę w przypadku kradzieży samochodu ze sprzętem lub włamania i kradzieży samego sprzętu. Jednak należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni pakiet AC, ponieważ ubezpieczyciele oferują różne warianty ochrony – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony oraz wyłączeń można znaleźć w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W takim razie, jak wygląda ubezpieczenie fotelika u wybranych ubezpieczycieli?

Część ubezpieczycieli, jak Allianz czy Proama, oferuje ochronę fotelika w ramach AC. Inni wymagają wykupienia dodatkowej ochrony (Uniqa/AXA). Z kolei Generali zapewnia ochronę fotelika w ubezpieczeniu bagażu. LINK4 zwraca do 1000 zł za uszkodzony fotelik.

Więcej informacji o ubezpieczeniu fotelików samochodowych można znaleźć w poradniku na stronie: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-fotelika-samochodowego/. Bezpieczeństwo przewożonego dziecka lub dzieci jest najważniejsze, więc nawet po drobnej kolizji należy wymienić fotelik. Na szczęście czasami można zrobić to bezpłatnie lub w ramach ubezpieczenia OC i autocasco!

Dlaczego warto ubezpieczyć fotelik samochodowy?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.